Rock for People se na den vrátí ke kořenům v Českém Brodě

Redakce

Festival Rock for People letos slaví 20. narozeniny. Jedním z večírků bude i jednodenní fesťák v místě vzniku celé akce: v Českém Brodě. V roce 1995 tam na 18 kapel vyrazilo 1100 lidí.  

Na dvou pódiích vystoupí 23. srpna 2014 v areálu českobrodského stadiónu dvanáct českých kapel, které jsou s Rock for People spjaty; například Medvěd 009 zahrál hned na prvním ročníku, Tata Bojs nebo Hudba Praha na druhém. Kromě zmíněných interpretů v Brodě zahrají například i Kryštof nebo Monkey Business.

Program akce v Českém Brodě

"Výtěžek z prvního ročníku na Bylanský dětský ústav přinesl postiženým dětem pec na keramiku a hrnčířský kruh a my měli dobrý pocit. Ale po čase jsme zjistili, že jsme si měli něco schovat na daně. Od té doby jsme se museli začít učit pracovat se zákony, účetnictvím a jinými nezbednostmi, které byly tak trochu za hranicí našich tehdejších svobodomyslných představ," vzpomíná zakladatel Petr Fořt.

Poslechněte si Medvěda 009, Tata Bojs a všechny ostatní v Youradiu

Přihazuje také historku z první stavby festivalového areálu. "Od místní stavební firmy a našeho kamaráda Vaška Nováka jsme si půjčili lešenářské trubky, svorky a podlážky a rozhodli se sami vystavět pódium. Neměli jsme zkušenosti a časově to moc neodhadli. Po třiceti hodinách non-stop práce jsme ještě hodinu před vpuštěním prvních diváků do areálu uřezávali vyčnívající konce trubek karboflexkou."

Českobrodská vzpomínka začíná 23. srpna ve 12:00, prvních 500 vstupenek stojí 350 korun, pak se cena bude zvyšovat o 50 Kč až do 550 Kč. Pořadatelé se chystají do příprav a vzpomínání aktivně zapojit nejen kapely, ale i všechny příznivce a pamětníky uplynulých ročníků festivalu, součástí areálu tak bude i muzeum Rock for People. 

Do areálu v Hradci Králové, kde festival proběhne začátkem července i letos, se vše přesunulo v roce 2007. Rok před tím do Českého Brodu přijelo celkem 20 tisíc lidí. (sli)