Rockoví matadoři směle skáčí přes vlastní laťku


Axl Rose po mnoha letech mystifikací a slibů konečně dodržel slovo muže. Dlouho avizovaná Chinese Democracy se stala legendou dávno před svým vydáním. Guns N´ Roses jsou zpět.

Legendárnější než legendární už pravděpodobně být nemohou a otázku „Co posloucháš od „Guns“, novinku, nebo klasiku?“ nevymaže z paměti mnohý skalní příznivec. Za jedno si ale „pistole" pochvalu zaslouží: směle a s lehkostí sobě vlastní skáčou přes svou kdysi vysoko nastavenou laťku.

 Hrozí nebezpečí zklamání
Nedoporučuje se ale porovnávat Chinese Democracy se slavnými alby či skladbami od „starých, dobrých“ Guns N´ Roses. Hrozí nebezpečí zklamaní, třebaže by nemuselo přijít ihned po poslechu. Nastavování kdysi zářné a možná už maličko zašedlé slávy bývá problém. A nic není takové, jaké bývalo. To by musel být Axl génius. I když… On takový ve své podstatě je, všem se ale zavděčit nemůže.

Po ohromujícím úvodu z tvrdých kytarových rifů (intro v pilotní Chinese Democracy opravdu ohromovat mělo) a příslibu toho, na co se vyplatilo ty dlouhé roky čekat, snad desku nikdo neodmrští. Dočká se jak drsné rockerské klasiky (Scraped), tak především baladických „oplodňováků“ (Sorry) protkaných nenapodobitelným hlasem. Vše namíchané v přijatelném poměru.

Skladby z desky Chinese Democracy

Povedeně našlapanou desku doprovází neodolatelný a uhrančivý Axlův hlas a rovnou čtyři kytary s podporou samplů, elektroniky a dalších vychytávek. Hned v dalším songu na nás Guns N´ Roses vyzkouší skočné rytmy říznuté nadupanými kytarami a posléze i hučením sboru (připomíná tlupu neandrtálců na lovu). Ona disko-rocková sekvence v Shackler´s Revenge by snad ani neměla zbytečně dráždit vkus ani odvádět pozornost od jiných kousků.

Na slávu někdejších baladických vypalováků typu November rain se snaží vzpomenout procítená This I Love. Je celkem jednoduché odhadnout, že bude mít menší efekt než starší pecky, nicméně v drsné konkurenci rockových balad by obstála na jedničku. Tedy, před pateticky znějící Street Of Dreams obstojí najisto.

To ovšem neznamená, že se Axl konečně a nadobro pochlapil. Stejným mystériem, kterým zahalil dlouholeté mlžení kolem Chinese Democracy, obalil i budoucí kousky. Novinková deska je prý totiž první z připravované trilogie. Snad nás Axl neubije planými poplachy a přísliby do budoucna, aby nás nakonec nevyslovitelným způsobem zklamal. Chvástat se a slibovat umí každý, dostát slovu už málokdo.

Protentokrát to ještě docela vyšlo.

Guns N‘ Roses: Chinese Democracy
Stopáž 71:19, vydal Universal Music
Skladby: Chinese Democracy, Shackler’s Revenge, Better, Street Of Dreams, If The World, There Was A Time, Catcher In The Rye, Scraped, Riad N‘ The Bedouins, Sorry, I.R.S., Madagascar, This I Love, Prostitute

3,5 hvězdičky

Témata: