Sex podle zvířat: Proč hledat inspiraci právě u nich?

Lucie Bryndová

Možná jste se někdy v ZOO nebo při sledování dokumentu pozastavili nad tím, jak si zvířata užívají sexu. Zdálo se vám, že to nedělají jen pro zachování potomstva? Pak máte pravdu, některá se sexem doslova baví a mohou vás v milování dokonce inspirovat. Která to jsou a v čem je jejich sex unikátní?

Zmírnění napětí. Pro některé druhy šimpanzů (např. bonobo) představuje sexuální styk každodenní sociální interakci. Sex ve skupině šimpanzů pomáhá zmírňovat kolektivní napětí, bývá prostředkem, jak si usmířit jiného jedince, nebo je využíván k začlenění nové samice do skupiny. Tito šimpanzi se oddávají sexu klidně i padesátkrát denně a během toho vystřídají i deset partnerů. Nejde ale o žádné dlouhé hrátky, průměrná délka sexu je totiž v řádech několika sekund.

Skupinový sex. Přemýšlíte s partnerem, že byste vyzkoušeli sex ve třech s další ženou nebo mužem? Pak se můžete inspirovat třeba u užovek nebo ropuch, které se skupinovému milování oddávají celkem často. Podobně jako stromoví medvídci z Panamy. Vždy si ale s partnerem určete pravidla a hranice, za které nepůjdete. Někomu může vyhovovat přizvat do „trojky“ kamaráda či kamarádku, jinému naopak někoho, ke komu nemá ani jeden z partnerů příliš vztah, protože se bojí, aby se tím přátelské pouto neporušilo.

Znásilnění. Určitě jste někdy přemýšlela nad tím, jaké by to bylo, kdyby si vás partner vzal nečekaně. Vzrušující znásilnění zní lákavě. Přemýšlíte, jak o to svůj protějšek požádat? Zkuste ho navést přes zvířecí říši. Delfíni, husy nebo kachny by mohly být dostatečnou inspirací. Takoví kačeři jsou v sexu poměrně agresivní a odmítnutí pro ně není překážkou.

Probdělá noc. Sníte o tom, že s partnerem jednou promilujete celou noc? Pak zajděte pro inspiraci ke lvům, nosorožcům, chřestýšům anebo komárům. I když to byste asi nemuseli přežít. Zatímco nosorožci to i při svých obřích rozměrech zvládají 45 minut, chřestýši si užívají 23 hodin v kuse. Komáři a lvi jasně vedou. Komáři muchnicovití to zvládnou celých 56 hodin a lvi každých 20 minut denně po dobu až pěti dní.

Sex se stejným pohlavím. Stalo se vám někdy, že jste seděla s kamarádkou na skleničce a napadlo vás, jaké by to asi bylo, kdybyste ji políbila a mohla se jí dotýkat? Pokud cítíte stejné signály i z její strany a láká vás to vyzkoušet, jděte do toho. Nemusí to nutně znamenat, že jste na holky. Ale i kdyby! Není na tom nic špatného. Inspirovat vás mohou dva tučňáci newyorské zoo, kteří společně dokonce vychovali mláďata. O této dvojici vznikla i knížka, která patří mezi nejkontroverznější publikace pro děti. Kromě tučňáků je sex mezi jedinci stejného pohlaví sledován asi u dalších patnácti set živočišných druhů, mezi které patří například medvědi, gorily, plameňáci nebo lososi.