Seznamte se s Fallgrapp. Na Slovensku sesbírali hudební ceny Radio_Head

Redakce

Jmenuje se Juraj Líška, pochází z Dubnice nad Váhom a s albem Rieka svého elektronického projektu Fallgrapp včera totálně ovládl slovenské hudební ceny Radio_Head, v nichž hlasují posluchači. Tahle alternativa k mainstreamovým Slávikům a Aurelům se pod taktovkou Radia FM předává od roku 2008 a každý rok oceňuje v několka kategoriích to nejzajímavější ze slovenské scény. Sošku pro vítěze vyrobila hudebnice a výtvarnice Bety Majerníková ze skupiny Noisecut, která před třemi lety zahynula při autonehodě.

Nad Tatrou sa blýská aneb 5 skvělých slovenských desek

Včerejší „ceremonii“ bylo možné sledovat on-line a během dvou hodin se opět ukázalo, kolik skvělé (nejen elektronické) hudby Slovensko se svými pěti miliony obyvatel během jednoho roku vygeneruje. Nejde přitom jen o Fallgrapp, který elektroniku ve stylu Bonobo míchá s příchutí folklóru a prostor dává slovensky (!) zpívajícím, melancholicky znějícím zpěvačkám.

[soundcloud url=“https://api.soundcloud.com/tracks/141202871″ params=“auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true“ width=“100%“ height=“450″ iframe=“true“ /]

Všechny kategorie (výsledky níže, plné nominace zde) jsou plné zajímavých jmen, která stojí za to si poslechnout: velká většina se nebojí rodné slovenštiny a zajímavě pracuje s reáliemi i emocemi. A když jsme u samotného ceremoniálu, nezapomeňme ani na realtivně vtipné moderátory („gratulujeme skupině Tu v dome k ceně a dvěma stům prodaných nosičů, předpokládáme, že střešních“) a na Juraje Benetina ze skupiny Korben Dallas, jenž předával cenu za desku roku s důležitými slovy „nejsme tu kvůli soutěžení, ale abychom si užili hudbu“. (red)

Radio_Head Awards

Album roku: Fallgrapp – Rieka
Singl roku: Fallgrapp – Vlasy
Objev roku: FVLCRVM
Debut roku: Fallgrapp – Rieka
Elektronická hudba: Fallgrapp – Rieka 
Hard and Heavy: ČAD – Čertova kovadlina
World Music/Folk: Tu v dome – Protichodné chute
Jazz: Bratislava Hot Serenaders – Lonely Melody 
Klasika: Solamente naturali – Collection of Annae Szirmay-Keczer 
Cena kritiky: Jana Kirschner – Moruša čierna
Hudební počin: 40.ročník Bratislavských jazzových dní
Cena za hudební přínos: Marián Varga
Cena za významný přínos hudební kultuře (Cena OSA): Andrej Šeban
Cena Nadácie Advance Investments: Tante Elze