Slon místo hlavního hrdiny? V Imaginariu dr. Parnasse by to nebylo nic zvláštního


Filmy Terryho Gilliama poznáte už na první pohled. Fantaskní děj, přebujelá vizualice a filmové plátno plné podivných figurek místo klasických charakterů. V příběhu Imaginarium dr. Parnasse hraje klíčovou úlohu motiv cesty za poznáním a také motiv fantazie. Ve filmu je všechno barevné a tak trochu teatrální, jako když dorazíte na pouť.

Christopher Plummer v Imaginariu dr. ParnasseImaginarium dr. Parnasse se málem nedočkalo finiše. Během natáčení totiž zemřel Heath Ledger, představitel postavy Tony Sheperda. Režisér nakonec nechal tuto postavu „dohrát“ Johnym Deppem, Judem Lawem a Colllinem Farrelem. Zmatení se však během proměn jedné figurky nekoná. Imaginarium doktora Parnasse je totiž film natolik stylizovaný, nadnesený a v určitém smyslu iracionální, že divákovi by nepřišlo divné, ani kdyby se hlavní postavy proměnila najednou třeba ve slony.

Vítejte ve světě za zrcadlem
Hlavní hrdiny filmu představuje skupina kočujících kejklířů – anachronické uskupení pierota, kolombíny a starého mudrce, zasazená do současné doby. A tak se nalíčení klauni střetávají s opilými návštěvníky barů či obchodních center současného Londýna. Nejsou to však obyčejní „komedianti“, nýbrž ansábl řízený doktorem Parnassem, který před dávnými lety vyhrál nad ďáblem aka panem Nickem nesmrtelnou duši. Doktor Parnass však vlastní ještě jednu nevídanou věc, a to magické zrcadlo, za kterým se rozprostírá svět fantazie toho, kdo za něj vstoupí.

Doktor Parnass má bohužel nebezpečně blízko k flašce whisky a k hazardu (nejradši se sází s ďábelským panem Nickem, kterého s gustem ztvárňuje Tom Waits), jedna ze sázek se však týká jeho vlastní šestnáctileté dcery Valentiny (Lily Cole). Pan Nick si na ni brousí zuby, ona Jude Law ve filmu Imaginarium dr. Parnassevšak nic netuší; jen otec je tím sklíčenější, čím se blíží její šestnácté narozeniny. Nic netuší ani Anton (Andrew Garfield), další z členů ansáblu, který je do Valentiny tajně zamilovaný. Ona se však nechává strhnout do bláznivého víru moderního světa Tonyho Shepherda, mladíka, kterému kočující herci jednoho deštivého večera zachránili život a který se zpočátku jeví jako požehnání pro ostatní. Vždyť kdo jiný dokáže tak vemlouvavě oslnit paničky v davu a získat tak peníze pro další působení?

V Imaginariu dr. Parnasse se před divákem rozprostírá krajina fantaskních vizí, přechodů mezi světem tímto a světem „za zrcadlem“.
Všechno je tu barevné jako velká pouťová atrakce a stejně omamně působí i hudební doprovod. Tento specifický styl si buď oblíbíte, a potom si film naplno užijete, anebo se naopak ve všech dějových odbočkách, figurkách a filozofujících proslovech ztratíte.

Postavám možná nebudete zcela věřit (na to jsou moc teatrálně přepjaté), určitě ale oceníte herecký koncert Christophera Plumma, který hraje životem znaveného Parnasse s uhrančivou hloubkou a úsporností projevu, a stejně tak si nejspíš ověříte, že Heath Ledger byl opravdu jeden z velikých hereckých talentů.
Takže pokud se nebojíte, pojďte se podívat za zrcadlo doktora Parnasse. Divoká jízda začíná, držte si klobouky!

Imaginarium dr. Parnasse
Francie / Kanada / USA
2009, 122 minut
Režie: Terry Gilliam
Hrají: Johny Depp, Heath Ledger, Jude Law, Colin Farrell, Christopher Plummer, Tom Waits, Lily Cole, Verne Troyer, Carrie Genzel, Andrew Garfield, Quinn Lord, Simon Dy, Katie Lyons
Premiéra v ČR: 21. ledna 2010