Sony Ericsson R300 a R306: Lapač rádiových vln


Mohlo by se zdát, že rádiím v mobilních telefonech pomalu, ale jistě zvoní hrana. Proti proudu se však vydala společnost Sony Ericsson, která retro myšlenku dotáhla do konce. Její telefony R300 a R306 jsou unikátní nejen podporou rádií, ale také samotným frekvenčním rozsahem. Naladíte na nich jak nejrozšířenější FM, tak dlouhé rádiové AM vlny.

Oba telefony jsou si velmi podobné, vlastně kromě konstrukce a mála detailů takřka jednovaječné. Mladší R300 ctí klasické tvary a styl prosté elegance. Naopak vyspělejší, sněhově bílý model R306 nenechá jediné oko bez povšimnutí.
Podstatnější je ale funkční složka telefonu – hudební, rádiová. Úprava pro poslech rádia je výrazná hlavně u prvního telefonu. Zlatavou zadní stranu klasické konstrukce okupuje větší reproduktor a trojice tlačítek pro uložení nejoblíbenějších stanic. Stejná tlačítka obsahuje také R306, navíc přidává ještě dvě pro ovládání hlasitosti, úzký vnější displej a to celé halí do stříbrného rámečku. Pod drobnými štěrbinami okolo se skrývá stereo reproduktor. Frekvenční rozsah R300 i R306 nejen pro nejrozšířenější FM, ale také pro dlouhé rádiové AM vlny je sice u nás spíše okrajová záležitost, zvláště pro posluchače Českého rozhlasu však příjemná.

Rádio na tisíc způsobů
Ladění i poslech rádia není možný bez antény, suplují ji sluchátka. Zvuk z plastových pecek odpovídá skromným představám rozhlasového posluchače. Vyloženě obtěžovat vás ale bude robustní konektor, který ucítíte při nošení telefonu v kapse. K přístrojům však jiná sluchátka nepřipojíte.
Ucházející je zvuk stereo reproduktorů, kvalitnějšího podání se dočkáte u bílé R306. Pochvala patří za dokonalé propojení telefonu a rádia do nejmenších detailů. Je například libo nechat se vzbudit oblíbenou stanicí? Z rádia můžete také nahrávat, do formátu mp3, respektive adp. Jen pozor na střídmou paměť 8MB, respektive 5MB u modelu R306.
Nechybí ani pokročilá funkce TrackID, která vám pomůže s odhalením názvu interpreta přehrávané písně. To tedy v případě, že by RDS selhalo. Chybějící ekvalizér nahradíte režimem prostorového zvuku. Pokud by se vám zachtělo fotit, pak maximálně do MMS zpráv pro kamarády. Na R306 můžete natáčet i videa, která přes bluetooth nebo USB nahrajete do počítače. Výdrž obou telefonů je porovnatelná, reproduktor baterii vybíjí asi třikrát rychleji než sluchátka, náročnější na baterii je také poslech dlouhých AM vln. Při normálním použití vydržíte na drátě mezi třemi a čtyřmi dny.

Telefony R300 a R306 svůj vzhled i funkce přizpůsobily rádiu, jsou proto určeny hlavně příznivcům českého éteru. Stačí mít u sebe mobil a sluchátka. Zamrzí ale osekané hudební funkce a absence paměťových karet.