Sportovci, kteří nechali lidskost daleko za sebou

David Šohaj

Sportovní klání jsou nedílná součást našich kultur, národních hrdostí a vlastně celého našeho prostředí. Ještě na začátku minulého století ale lidstvo nežilo ve světě, kde sportovní ikony byly všeobecnými modlami s nekonečnou popularitou. Dnes je ale snad v každé profesionální lize hned několik výjimečných jedinců.

Pelé

Ikonický brazilský fotbalista je pro mnohé (nepříliš zasvěcené) fanoušky dodnes synonymem pro celou kopanou. Často mu je také přisuzován titul nejlepšího fotbalisty všech dob. Narodil se jako Edson Arantes, ale svět ho už navždy bude znát pod pseudonymem Pelé. Na turnaji Světového poháru se objevil už v roce 1958, v pouhých sedmnácti letech. Odnesl si tři zlaté medaile. Během své kariéry brankáře si poradil s více než tisícovkou gólů. Dnes se věnuje byznysu a je globálním ambasadorem fotbalových asociací.

Michael Jordan

Legendární basketbalista patří k nejúspěšnějším sportovcům světové historie ať už jde o výkony na hřišti, nebo úspěchy na poli byznysu. V NBA hrál celých patnáct sezón a svůj tým Chicago Bulls nejednou přivedl na vrchol ligy. Když je řeč o Jordanovi, nějaké ty týmové úspěchy jsou nakonec vlastně maličkostí. Jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s basketbalem obecně a zvlášť v osmdesátých letech minulého století to byl právě on, komu se podařilo extrémně zpopularizovat tuto hru pro širokou veřejnost. Za největšího hráče všech dob ho považuje i samotné vedení NBA, tedy alespoň podle oficiálních webových stránek ligy.

Muhammad Ali

Bývalý profesionální boxer je dodnes sportovní modlou a ztělesněním amerického snu. Jeho kontroverzní osobnost mu získala bezpočet skalních fanoušků, stejně jako odpůrců. Mimo boxerský ring byl ale velmi uznáván také za všeobecné hodnoty, které publiku předával. Ať už jde o jeho názory o náboženské svobodě, rovnoprávnosti ras, nebo převahu obecného principu nad účelovostí. Narodil se pod občanským jménem Cassius Clay, když ale konvertoval k islámu, změnil si jméno na nábožensky orientované Muhammad Ali. Boxu se začal věnovat již v útlém věku, ve svých dvanácti let. Přesně o deset později se stal mistrem světa v těžké váze. Jeho motto „létat jako motýl, bodat jako včela“ je velmi populární dodnes.

Julius Erving alias Dr. J

Julius Winfield Erving lépe známý jako Dr. J je další historickou ikonou basketbalu. Odborníci mu jednohlasně přisuzují popularizaci moderního pojetí této hry a v sedmdesátých letech platil za jednoho z nejvýraznějších borců na scéně. Vítězství si odnesl na třech národních mistrovstvích a čtyřikrát se stal také MVP (nejcennějším hráčem na hřišti). V historii lig ABA a NBA je s celkem 30 026 body pátým nejúspěšnějším hráčem vůbec. Stal se průkopníkem slam dunkingu (hráč vyskočí a zavěsí koš) a i když jeho jméno dnes není celosvětově příliš dobře známé, jeho úspěchy a roli v historii basketbalu mu už nikdo nikdy neodpáře.