Strašidlo Slipknot už obchází i okolo mainstreamu

sindlauerovamarta

Se Slipknot to bylo vždycky těžké. Někoho pobuřují, jiného fascinují a ti ostatní je považují za nafouklou bublinu bez muzikantského talentu, pro kterou je důležitější image. Na novém albu se kapela zase o trochu víc přiblížila střednímu proudu, ovšem nabízí lepší písničky než před čtyřmi lety na posledním albu All Hope Is Gone.

Vnitřní rozepře a vedlejší projekty některých účastníků Slipknot vedou k tvůrčím pauzám, které pokaždé spolehlivě oddalují vydání další řadovky. Před čtyřmi lety navíc zemřel baskytarista a zakládající člen Paul Gray, a když odešla i další výrazná tvář, bubeník Joey Jordison, s maskovaným uskupením to vypadalo bledě. Jenomže: „Paul by chtěl, abychom pokračovali,“ uzavřel spekulace o rozpadu zpěvák Corey Taylor. A tak se mohlo začít pracovat na .5: The Gray Chapterdesce, která v sobě má jako vždycky hodně energie, snahy vymýt mozek a jako bonus truchlí nad odchodem zesnulého spoluhráče a kamaráda.

Poslechněte si nové Slipknot v Youradiu

Co na .5: The Gray Chapter bije do uší, je znatelná absence bubeníka Jordisona. Všechno se sice snaží dohnat dva perkusionisté, ale nic naplat: výrazný rytmický lídr tu chybí. Hra nového bubeníka je pro hudbu Slipknot až moc přímočará a málo vynalézavá, je ale fakt, že ve světle zpěváka Taylora, který své vokální vlohy vystavil na obdiv se vším všudy a hlasivky drásá doslova do krve, aby s nimi za pár vteřin pohladil na duši, to zas tak nevadí.

Novinka se nesnaží posouvat žánrové hranice ani kapelu neukazuje v novém vývojovém stádu: opět slyšíme podlazené kytary, uřvané sloky a melodické refrény, brutální perkuse či hnusácké texty doplněné o vážnější témata s ohledem na neveselé prožitky; nejupříjmněji zní vzpomínka na Graye v songu Skeptic: The world will never know another man as amazing as you. Jenomže všeho moc škodí, a křiku a zběsilosti je na albu chvílemi až příliš.

Nová deska Slipknot je prostě bipolární. Na žádném předchozím počinu kapela nebalancovala tak okatě mezi vlastním pojetím metalu a čistě melodickým rockem, občas připomínajícím Coreyho kapelu Stone Sour (Nomadic) či dokonce stylové protipóly Nine Inch Nails (XIX, If Rain Is What You Want). Jedna část tracklistu uspokojí skalní přívržence, kteří po odkazech na první dvě desky přímo baží, druhá, melodičtější sekce zas může bavit i náhodné posluchače.

Jako dokonalý výtvor bude album připadat asi jen těm, kteří zhltnou od Slipknot všechno, i kdyby to byly skřeky paviánů. Faktem ale je, že .5: The Gray Chapter je učesanější než předchozí All Hope Is Gone a hlavně nabízí lepší písničky. I za cenu toho, že Slipknot jsou zase o krok blíž mainstreamu.

Slipknot – .5: The Gray Chapter
Vydavatelství:
Roadrunner Records
Celkový čas:
63:51
Seznam skladeb:
XIX, Sacrastrophe, AOV, The Devil in I, Killpop, Skeptic, Lech, Goodbye, Nomadic, The One That Kills The Least, Custer, Be Prepared for Hell, The Negative One, If Rain Is What You Want, Override, The Burden

Témata:,