Stylisté o Oscarech: Kopání, pudr a stres

ČTK, mim

Přední stylisté jsou před předáváním filmových Oscarů největšími hvězdami, i když o jejich přítomnosti svědčí jen dokonalý vzhled celebrit defilujících po červeném koberci. List The Sun některé z nich oslovil a nechal je poodhalit roušku tajemství nad zmatky, dramaty a triky, díky nimž vypadají herečky během nejdůležitějšího večera Hollywoodu perfektně.

Elizabeth Saltzman, která na tento velký večer oblékala herečky zvučných jmen, jako je Gwyneth Paltrow a Uma Thurman, řekla: „Dost často je musíme doslova zašít do šatů, anebo ustřihnout vlečku, protože si ji někde přišláply. Ale vždycky se to dá nějak napravit a svět nic nepozná.“

„Když se něco pokazí, ať už je to cokoli, musíme to spravit. Když vizážistka upustí červenou rtěnku na světle růžové šaty, máme kvůli tomu ječet? To nepomůže. Prostě popadneme dětský pudr a snažíme se s ním tak dlouho, dokud to nepřestane být vidět. Věci se stávají a bez ohledu na to, jak moc je to stresující, nikdy to na sobě před klientkami nenechávám znát, protože pak by to bylo ještě desetkrát horší. Jsem tu proto, aby všechno klaplo,“ dodala.

Trapasy

Při letošním, 91. ročníku předávání cen Americké filmové akademie, se odhaduje celková cena všech oděvů a stylistických úprav v přepočtu na 1,6 miliardy korun. Ale peníze nejsou všechno – jak v roce 2013 dokázala róba od Diora, kterou si oblékla Jennifer Lawrence.

S hodnotou téměř 89 milionů korun se jednalo o nejdražší šaty v dějinách Oscarů – ale nebyly navržené tak, aby se v nich dalo jít do schodů, takže o ně Lawrence zakopla, když si šla převzít svou sošku za nejlepší ženský herecký výkon. Mezi další nezapomenutelné módní lapsy se zapsala Gwyneth Paltrow, která v roce 2002 dorazila v průhledném topu bez podprsenky, nebo Blanca Blanc, jejíž šaty rozstřižené až k pasu v roce 2017 odhalily fotografům víc, než chtěla.

Kopanec

Není proto nijak překvapivé, že hladina stresu hereček před velkým večerem stoupá do nebes a občas jim povolí nervy. Kate Young, která byla v loňském roce zvolena nejvlivnější stylistkou Hollywoodu a mezi její klientky patří například Rachel Weisz a Margot Robbie, si vybavuje jeden z podobných případů.

„Bývalá klientka kopla švadlenu, která jí špendlila dolní lem šatů – jen proto, že měla pocit, že si to může dovolit. Přerušila jsem s ní spolupráci,“ řekla, aniž prozradila jméno dotyčné.

Young, která zahájila kariéru jako asistentka šéfredaktorky časopisu Vogue Anny Wintour, pokládá za klíčovou součást špičkového oblečení na Oscary dobré spodní prádlo. „Ráda používám spodní prádlo, abych vybudovala správnou podobu těla – například vycpávky boků, kvalitní podprsenky, body a ramenní vycpávky,“ vysvětlila.

18 kilo

Elizabeth Stewart už jako stylistka připravovala hvězdy na 18 oscarových ceremonií – včetně bílých šatů od Toma Forda, do nichž v roce 2012 oblékla Gwyneth Paltrow a které se zapsaly do historie jako jedny z nejlepších v dějinách udílení cen.

Plánování šatů na velkou událost podle jejích slov začíná celé měsíce předem: „Všechno je to hodně chaotické, a proto se snažím být baštou organizovanosti a klidu uprostřed toho všeho. Příprava je nesmírně důležitá, musíme všechno správně naplánovat včetně doplňků, švadleny, a to často pod hodně velkým časovým tlakem. Ale musí to klapnout.“

Stewart oblékala také Cate Blanchett v roce 2007 do šatů z kovové síťoviny od Armaniho, které byly mnohem těžší, než si stylistka uvědomila. „Den po Oscarech měla Cate kůži úplně rudou. Šaty jsme pak zvážily a měly 18 kilo! Ale když jste ji viděli, jak je má na sobě, rozhodně byste to nepoznali,“ dodala.