Syrový bluesrock ZZ Top hřměl Tesla Arenou

Milan-Janecek

Texasští vousáči ZZ Top předvedli Praze - na první zastávce letošního evropského turné - průřez tvorbou a svým syrovým blues rozpumpovali nadšené příznivce v téměř naplněné Tesla Areně. Solidně dramaturgicky vystavěná show působila pompézně, nedotaženě naopak působil zvuk.

ZZ Top v Praze Foto ČTK

Na obří obrazovce za kapelou běžely přes celou šíři podia videa a videosekvence. Nejdříve šlo o animace, připomínající tovární prostředí (ozubená kola nebo svíčky do aut), postupem času se objevovala klasická videa a až na konci běžely originální videoklipy ke skladbám.

Nezastavila je ani malá nehoda
Obecenstvo rozpálila už úvodní Got Me Under Pressure. ZZ Top spustili ve svém drtivém, na syrovém blues založeném stylu, který si drželi celý koncert. Kapela nedala divákům odpočinout půldruhé hodiny. Nerozhodila ji ani malá nehoda, už během první skladby totiž přestala Billymu Gibbonsonovi fungovat kytara. Gibbons si ale nechal donést další a vzápětí vypálil první ze svých typických bluesových sól.
Koncert pokračoval v podobném duchu: těžkotonážní blues My Head’s in Mississippi z desky Recycler, něžná balada I Need You Tonight z legendárního alba Eliminator, ze kterého zaznělo během večera pět skladeb. Příjemné bylo zjištění, že ZZ Top nehrají věci jen ze svých nejslavnějších desek, ale pustili se i hluboko do minulosti – zahráli třeba Cheap Sunglasses a Heard It on the X ze sedmdesátých let. Zhruba v polovině koncertu pak spustili rif, který k nim tak docela neseděl. A… ano, byla to Foxy Lady od Jimiho Hendrixe.

Na obzor vyjel sytě rudý Ford Coupé
Ve chvíli, kdy ZZ Top nasadili na svůj snad největší hit Gimme All Your Lovin’, hala bouřila. Na obří obrazovce za kapelou jel už klasický klip s poznávacím znakem kapely právě od alba Eliminator – sytě rudým Fordem Coupé z roku 1933. Bez oddechu následoval další megahit Sharp Dressed Man s dalším videoklipem za zády, stejně tak závěrečná Legs. Kapela se nechávala poměrně dlouho vytleskávat a jako přídavek zahrála La Grange z desky Tres Hombres.

Poslechněte si Gimme All Your Lovin’

http://www.youtube.com/watch?v=LDI-z6Gomm8

Zklamáním byl ovšem nedotažený zvuk. Těžko říci, zda šlo o záměr, ale hudba vytvářela nepříjemnou „kouli“, ve které posluchač jen těžko rozlišil basu od kytary. Zvuk byl přehlcený a zkreslený, což celkovému vyznění koncertu uškodilo, sóla Billy Gibbonse by si zasloužila lepší čitelnost. Byla to kaňka na jinak výborném koncertě.

Poslechněte si Cheap Sunglasses

http://www.youtube.com/watch?v=jUYiX_TIh5E

Zahřívací kolo v Tesla Areně obstarala jako předskokan česko-americké kapela The Cell v čele se zpěvákem a kytaristou Davidem Gorem. Odehrála zhruba 45minutové vystoupení a svým precizně zvládnutým jižanským rockem dobře navnadila publikum na hlavní hvězdu večera.

ZZ Top
26. května 2009, Praha, Tesla Arena