Tonyu Graves napadli ve Vimperku rasisti

Redakce

Americkou zpěvačku české skupiny Monkey Business Tonyu Graves v sobotu večer ve vimperské restauraci U Stadionu fyzicky napadli a častovali ji rasistickými urážkami.  Za útokem stála skupina příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která ten den pořádala ve Vimperku shromáždění. Skupina Monkey Bussines vystupovala v diskotéce Calypso.

"V restauraci jsem potkala nějaké lidi z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Byla jsem sama a bylo to nepříjemné setkání, oni nebyli nadšeni, že jsem se tam objevila. Začali na mě křičet rasistická hesla, tahat mě za vlasy a plivat na mě. Policii zavolal jeden z místních a kluci z kapely, kterým jsme volala, co se děje. Hlavně mi pomohli starší lidé od stolu pro štamgasty a číšník. Mezi sebou se začali prát i ti, kdo mě napadli, vzduchem létaly židle," řekla zpěvačka tmavé pleti, která od roku 1995 žije v Česku.

Uvedla, že v restauraci sice byli dva policisté, kteří ale nebyli ve službě a nepomohli jí.

Vimperský starosta Bohumil Petrášek řekl, že městští strážníci se na místo konfliktu dostavili až po jeho skončení. Zpěvačka podle nich událost nechtěla řešit prostřednictvím policie. Hovořila prý jen o slovním napadání.

"Přijeli jsme na místo na žádost státní policie, když už bylo po incidentu. Na místě byli jen sympatizanti DSSS z řad místních občanů, učinili jsme opatření vůči nim," řekl velitel strážníků Daniel Zienba. (sli)