V Benátkách začal 74. ročník nejstaršího filmového festivalu

Redakce

V Benátkách ve středu začal 74. ročník nejstaršího filmového festivalu světa. Po zahajovací ceremonii filmovou přehlídku uvedl satirický snímek Downsizing (Zmenšování) amerického režiséra Alexandera Payna. O hlavní cenu festivalu letos soutěží 21 snímků, česká filmová tvorba v hlavní soutěži zastoupena není. Letošní ročník festivalu také poprvé zavádí novou sekci Virtual reality. Přehlídka potrvá do 9. září.

V zahajovacím Paynově snímku hrají Matt Damon a Kristen Wiigová obyčejný pár z americké Omahy, který se rozhodne, že se během nevratného procesu nechá zmenšit. To jim ve filmovém světě umožní norský vynález. Mohou prodat svůj chabý majetek, ve světě liliputů žít jako milionáři a ještě k tomu udělat něco dobrého pro planetu, z níž tak spotřebují méně zdrojů. Situace se ovšem zkomplikuje.

Nemálo snímků, které festival uváděly, bylo posléze oceněno Oscary. Platí to například pro film Gravitace se Sandrou Bullockovou a Georgem Clooneym či pro loni uvedený muzikál La La Land.

Po červeném koberci se letos prošlo nemálo hvězdných dvojic, například Javier Bardem s Penélope Cruz či George Clooney se svou chotí Amal, známou libanonskou právničkou, jimž se nedávno narodila dvojčata Ella a Alexander.

Mezi favority hlavní soutěže patří fantasy drama Guillerma del Tora The Shape of Water (Tvar vody) s Michaelem Shannonem, Sally Hawkins a Octavií Spencer. Němá uklízečka se v něm sblíží s tajemným vodním tvorem uvězněném ve vládní laboratoři.

Své nové filmy v soutěžní sekci dále představí mimo jiné zmiňovaný Clooney, čínský umělec Aj Wej-wej přivezl dokument o uprchlické krizi Human Flow (Lidský proud). Agentura ANSA upozornila, že tematikou migrace a Středomoří se zabývá vícero snímků v hlavní soutěži i dalších sekcích.

V hlavní soutěži je zastoupeno svými díly pět amerických režisérů, čtyři Italové, dva Britové, tři Francouzi, dva Číňané a dále po jednom tvůrci z Mexika, Austrálie, Izraele, Libanonu a Japonska.

Zahajovací a později i závěrečné ceremonie se ujal proti všem zvyklostem poprvé muž, italský herec Alessandro Borghi. V čele poroty zase po 11 letech zasedne žena, americká herečka Annette Bening.

Ta se na tiskové konferenci ohradila proti tomu, že z 21 soutěžních snímků pouze jediný, Andělé nosí bílou, režírovala žena, čínská umělkyně Vivian Čchü.

Kolik zhruba vydělávají herci z Hry o trůny za jednu epizodu? To budete koukat!

Jste single a štve vás to? Zapněte si tyto 4 filmy a trochu se vám uleví

Témata: