Ve Varech se představí film o Zátopkovi. Issová kvůli němu začala trénovat oštěp

Redakce

Své připravované filmy o Emilu Zátopkovi a o skladateli Josefu Myslivečkovi představí na karlovarském festivalu režiséři David Ondříček a Petr Václav. Stane se tak v rámci prezentace domácích projektů v raném stadiu vývoje a s mezinárodním potenciálem. Ve Vile Barrandov se 7. července setkají čtyři české a tři slovenské projekty.

„Životní příběh Emila Zátopka je pro mě obrovskou výzvou. Zátopek je příběh outsidera, kluka s pisklavým hláskem, kterého si pletli s holčičkou, a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, který se stal legendou,“ řekl Ondříček. Do hlavní role obsadil Václava Neužila, který se už od loňska třikrát týdně připravuje pod dohledem běžeckého trenéra. Také Martha Issová, partnerka Ondříčka, který ji obsadil do role Emilovy manželky Dany, začala s tréninkem hodu oštěpem.

Petr Václav chystá epický portrét opomíjeného českého skladatele Josefa Myslivečka, Mozartova přítele a učitele, jenž jako syn českého mlynáře odešel za svým snem do Itálie, kde se stal úspěšným skladatelem. Film nazvaný Il Boemo se bude točit v italštině. „Půjde o příběh imigranta, který si chce splnit své sny. Opouští své provinční rodiště a hledá štěstí tam, kde je střed jeho zájmu – hudba – nejpopulárnější. Země, do které se vydal bez přátel a spojenců, je plná talentů a konkurence. Proto je pravděpodobnější jeho selhání než úspěch. A přece, bylo mu souzeno,“ komentoval to Václav. 

Dalším českým představeným projektem bude Rybí krev režiséra a scenáristy Ondřeje Provazníka podle románu Jiřího Hájíčka a psychologické drama o rozpadu rodiny Sněží! režisérky a scenáristky Kristiny Nedvědové. (red)