Video: Rasismus je zlo, vzkazují Smola a Hrušky s Gulo Čar

Redakce

Nezvyklou spolupráci si střihla slovenská reggae-punková skupina Smola a Hrušky, která se rozhodla spojit síly s rapperem Supem (Moja reč) a funky romskou kapelou Gulo Čar a dát dohromady písničku, jíž bojuje proti lidské intoleranci.

Jmenuje se Čierny Biely a hudebníci o ní řkají: "Je to spolupráce, která prořezává hudební styly a potírá rozdíly jak v hudbě, tak barvě pleti."

Vznik skladby mimo jiné inspiroval i pokoncertní zážitek zpěváka kapely Smola a Hrušky Spoka: "Po jednom koncertě na Oravě jsem se šel jako vždy bavit s fanoušky. V tom se na mě během sekundy bez jakéhokoliv předchozího kontaktu vrhlo asi šest útočníků, kteří mě začali bít, kopat a škrtit. Nebýt reakcí lidí okolo a toho, že se mi podařilo vytrhnout, nevím, jak by to skončilo. Pár kluků, kteří se mě zastali, mělo zlomené nosy. Nic s tím neudělala ani přivolaná policie, která mi – stejně jako organizátoři – říkala, ať se na to vykašlu, že se vlastně nic nestalo," vzpomíná.

"Byl jsem oběť proto, že mám dva metry a ti kluci si chtěli zvětšit ego? Žijeme v regionu, kde je i hodně Romů, ale nikdy se mi nestalo, že bych s nimi měl násilný konflikt. Ta písnička není jen o rasismu, ale v první řadě o tom, jaký člověk je a jakou cestu si bez ohledu na rasu, víru nebo orientaci vybere," dodává.

Loni na podzim se k tématu rasové nesnášenlivosti v souvislosti s nepokoji na severozápadě Čech vyjádřil písničkář Bonus skladbou Sám černou nocí, která vychází ze skladby Michala Tučného Pověste ho vejš. (sli)