Video: Rasismus je zlo, vzkazují Smola a Hrušky s Gulo Čar

Redakce

Nezvyklou spolupráci si střihla slovenská reggae-punková skupina Smola a Hrušky, která se rozhodla spojit síly s rapperem Supem (Moja reč) a funky romskou kapelou Gulo Čar a dát dohromady písničku, jíž bojuje proti lidské intoleranci.

Jmenuje se Čierny Biely a hudebníci o ní řkají: "Je to spolupráce, která prořezává hudební styly a potírá rozdíly jak v hudbě, tak barvě pleti."

Vznik skladby mimo jiné inspiroval i pokoncertní zážitek zpěváka kapely Smola a Hrušky Spoka: "Po jednom koncertě na Oravě jsem se šel jako vždy bavit s fanoušky. V tom se na mě během sekundy bez jakéhokoliv předchozího kontaktu vrhlo asi šest útočníků, kteří mě začali bít, kopat a škrtit. Nebýt reakcí lidí okolo a toho, že se mi podařilo vytrhnout, nevím, jak by to skončilo. Pár kluků, kteří se mě zastali, mělo zlomené nosy. Nic s tím neudělala ani přivolaná policie, která mi – stejně jako organizátoři – říkala, ať se na to vykašlu, že se vlastně nic nestalo," vzpomíná.

"Byl jsem oběť proto, že mám dva metry a ti kluci si chtěli zvětšit ego? Žijeme v regionu, kde je i hodně Romů, ale nikdy se mi nestalo, že bych s nimi měl násilný konflikt. Ta písnička není jen o rasismu, ale v první řadě o tom, jaký člověk je a jakou cestu si bez ohledu na rasu, víru nebo orientaci vybere," dodává.

Loni na podzim se k tématu rasové nesnášenlivosti v souvislosti s nepokoji na severozápadě Čech vyjádřil písničkář Bonus skladbou Sám černou nocí, která vychází ze skladby Michala Tučného Pověste ho vejš. (sli)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit