Výstava GEO EGO: Nesmrtelnost geometrických vzorů v Galerii NTK

Redakce

Pokud vás fascinují úhly, přímočaré linie a matematická koncepce výtvarných děl, navštivte do konce dubna výstavu GEO EGO v Galerii Národní technické knihovny v Praze. Díla pěti současných umělců spojuje průsečík geometrických forem obrazů, z jejichž přesnosti a rychlého střídání barev přechází zrak.

Vystavující mladí výtvarníci Tomáš Bárta, Alžběta Říhová, Daniel Vlček, Monika Žáková Vladimír Houdek, se dokázali za své krátké profesní životy prosadit i v zahraničních galeriích a kruhy posedlý Vladimír Houdek dokonce získal v roce 2012 prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého.

K dílům současných umělců přidala NTK i pár starých cenností ze svého Historického fondu. Fakt, že je geometrie nadčasová, dokazuje například renesanční vydání knihy (1585) řeckého matematika Eukleida, který je jedním ze zakládajících otců světa úhlů, přímek a přesných linií. Oborem byl fascinován i astronom a astrolog Johannese Keplera nebo filozof a matematik René Descartes, z jehož pera vzešla významná vědecká práce La Géométrie z roku 1695. Důkazem zvláštní posedlosti geometrií je spisek Biblischer Mathematicus z poloviny 18. století, ve kterém jeho autor Johann Jacob Schmidt vyjmenovává všechna místa v bibli, která nějakým způsobem souvisí s matematikou, měřením, geodéziíe. (kar)