Vzhůru do oblak! Čeká vás spousta balonků a pták milující čokoládu


Jak to vypadá, když se spojí studia Walt Disney a Pixar? Pokud přidáte dávku fascinace starými věcmi a starými filmy, přisypete špetku touhy po dobrodružství, dochutíte výbornou animací a citem po detail a vyvarujete se vekohubému patosu, můžete se dobrat k něčemu jako je Vzhůru do oblak, film, který právě míří do českých kin.

Ve filmu Vzhůru do oblak se seznámíte s 78letým prodavačem pouťových balonků Carlem Fredricksenem, který se po smrti své ženy Ellie vydá na cestu za splněním společného dětského snu: dostat se k Vodopádu snů ležící v Jižní Americe. A to tak, že letí  s celým svým domem, nadnášeným stovkami nafouklých balonků. Náhoda ho svede dohromady s osmiletým upovídaným skautem Russelem, a tak začíná dobrodružná cesta plná nástrah. Za některé nesnáze může příroda, za jiné nepřátelsky naladěný zneuznaný dobrodruh Charles Muntz se svojí smečkou mluvících psů, který se marně pokouší ulovit obřího pestrobarevného ptáka, milujícího chuť čokolády.

Film se nevyžívá v patetických scénách
Scénář s porozuměním a realistickým okem popisuje naturel starého muže. Vidíme ho nejen při raním rozhýbávání praskajících kloubů a se stařeckými skvrnami na ruce, ale zejména jsme svědky jeho vrtochů a nedůvěřivosti k cizím elementům. Ovšem, je to hlavní hrdina, takže tu samozřejmě pod svérázným zevnějškem bije dobré srdce.

Vzhůru do oblak je jedním z mála podobně laděných animovaných filmů, který se obratně vyhnul patetickým scénám s hláškami typu „vím, že to dokážeš / vždycky jsem ti věřil“ a dokonce se tu ani nezachraňuje celá pozemská civilizace. Snímek je v dialozích velmi civilní a v mnoha scénách funguje čistě filmová řeč – v tomto směru připomíná třeba film o robůtkovi Wall-I. Stejně tak přesně je vybalancovaná dávka procítěnosti dojemných scén, kde se podařilo nesklouznout k lacinému sentimentu.

Zábava ve výtečně zvládnuté animaci
Film podbarvuje snivá a hravá hudba Michaela Giacchina, občas zazní hudba klasická. Obraz i zvuk tak fungují v příjemné symbióze hravé poetiky, je tu něco ze starých filmů, němých grotesek (při scéně naklánění domu sem a tam si nelze nevzpomenout na Charieho Chaplina a jeho Zlatou horečku). Stejně libá pro oko je i animace postav a vykreslení krajiny či atmosférických jevů. Výtečně zvládnutým animátorským oříškem pak musel být samotný let domu a obrovské množství balónků.

Podívejte se na trailer filmu

Vzhůru do oblak je zábavný „animák“, v němž nechybí akce, ale který je zároveň velmi kultivovaný. Je v něm kus dětského nadšení z dobrodružství a verneovská fascinace moderní technikou. To vše uchopili scénáristé a režiséři Pete Docter a Bob Peterson hravou formou. A taky se u filmu zasmějete, přitom vtípky tu nejsou prvoplánové. V českém dabingu se můžete těšit třeba na Pavla Lišku či Vladimíra Brabce. Takže si nasaďte 3D brýle, vezměte s sebou mladšího sourozence… a příjemný let!

Vzhůru do oblak / Up
USA, 2009, 102 minut
Scénář a režie: Pete Docter, Bob Peterson
V českém znění: Vladimír Brabec, Martin Sucharda,  Pavel Liška, Václav „Upír“ Krejčí, Daniel Landa a další
Premiéra v ČR: 20. srpna 2009