World Press Photo už popatnácté v Praze. Na co se tam můžete těšit?

Redakce

V Karolinu byla zahájena tradiční výstava World Press Photo, která představuje vítězné snímky prestižní fotožurnalistické soutěže. Potrvá do 4. října a bude přístupná denně od 10:00 do 19:00.

Součástí výstavy jsou práce vítěze Ceny Prahy, kterou letos dostal turecký fotograf Bülent Kilic. Návštěvníci Karolina uvidí jeho soubor fotografií útěku tureckých Kurdů z města Kobani v loňském roce.

Vítězem soutěže World Press Photo za rok 2014 se stal snímek dvou ruských gayů nazvaný Jon a Alex dánského fotografa Madse Nissena. Fotografie zachycující intimní atmosféru v ložnici je součástí Nissenova projektu Homofobie v Rusku zachycujícího složitou situaci sexuálních menšin v této zemi. Výběrem snímku chtěla porota podle její členky Pamel Chen vytvořit protipól otřesným fotografiím a videím šířeným teroristy.

Výstava novinářských fotografií World Press Photo se v Praze koná popatnácté, její návštěvníci uvidí celkem 145 snímků. Novinkou letošního ročníku je kategorie dlouhodobých projektů, která se poprvé v historii nevěnuje pouze událostem předešlého roku. Každý autor musel do soutěže zaslat sérii snímku pořízených během posledních tří let. Vítězkou se stala americká fotografka Darcy Padilly s příběhem americké rodiny z okraje společnosti.

Do soutěže World Press Photo bylo v posledním ročníku přihlášeno 97 912 snímků od 5 692 fotografů ze 131 zemí. Organizátoři letos kritizovali fakt, že mnoho přihlášených snímků bylo příliš upraveno. Pětinu fotografií proto porota vyřadila. Žádný český autor v letošním ročníku neuspěl.