Začíná 23. ročník festivalu Babí léto v Bohnicích


Komorní multižánrový festival Babí léto v Bohnicích, který pravidelně ožívá areál Psychiatrické léčebny Bohnice, se letos koná v už v sobotu 15. září. Areál léčebny rozezní koncert kapely Republic of Two nebo speciálně do znakové řeči překládaný koncert skupiny HM…. Chybět nebude ani prezentace neziskových organizací, kreativní program pro děti a divadelní pohádky, komentované prohlídky po areálu Psychiatrické léčebny Bohnice nebo zábavná cykloprojížďka s hercem Viktorem Limrem. Novinkou je písničkářská stage ve spolupráci s neziskovou organizací Green Doors nebo výstava fotografií z letního Bohnického fotomaratonu v syrových prostorách bývalé Varny.

 

Festival Babí léto v Bohnicích letos vyrostl do bohnického týdne – celý druhý zářijový týden probíhaly v léčebně koncerty, cirkusové workshopy pro pacienty pod taktovkou Cirkusu Paciento, ale i odborné konference zaměřené na projekt švýcarsko-české spolupráce v rámci péče o duševně nemocné či konference mezinárodních supervizorů.

 „Na festivalu mohou návštěvníci vidět a slyšet, jak známější skupiny jako Hm.., Republic of Two, tak kapely v kterých vystupují lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Pro letošní rok jsme připravili hned několik novinek, třeba písničkářskou stage Green Doors o.s., autorské čtení básníků „Lekce poezie“ s následnou moderovanou debatou o vztahu umění a terapie, prodejní výstavu Bohnického fotomaratonu, komentovanou prohlídka Centrální terapie nebo Socioterapeutické farmy a spoustu dalšího. Sjednocující myšlenkou těchto různorodých prezentací je prolínání světa takzvaně normálního se světem duševně nemocných,“ popisuje dramaturg festivalu Luboš Chlad z Psychiatrické léčebny Bohnice.

Babí léto jako příjemné odpoledne pro rodiny

Součástí Babího léta jsou také odpolední pohádky v režii Divadla Zvonkohra, Divadla Bodlák, Divadla Kompost a Studia Damúza. Pro nejmenší je připravena i tradiční Babí hra realizována ve spolupráci s Bonou o.p.s. a letos poprvé i dalšími spřátelenými organizacemi jako Sportability nebo Green Doors o.s. „Řekl bych, že účastníci si se na jeden den tak trochu stanou lékařem, psychologem, sestrou i terapeutem, zkrátka uzdravovatelem. Děti budou mít za úkol během absolvování celé hry uzdravit Bohouška. Setkají se tak s rozličnými druhy terapie, arteterapie, ergoterapie, spirituální léčbou, resocializací a dalšími metodami, které běžně absolvuje právě člověk v léčebně hospitalizovaný. Babí hra je stálicí dětského programu festivalu a rozhodně to má své důvody. Šetrně, kreativně, ale nepřehnaně v růžových brýlích dává už těm nejmenším ochutnat, co všechno patří k cestě za duševním zdravím,“ popisuje Chlad.

Přijďte se projít do Bohnic

Babí léto v Bohnicích tradičně oživí 64 hektarů rozlehlý areál Psychiatrické léčebny. Díky komentovaným prohlídkám statku, dendrologické procházce po areálu a prohlídkám centrální terapie získávají návštěvníci přímou možnost s konfrontace s léčebnou a jejími klienty. Právě přirozené prolínání tzv. normálního a venkovního světa s tím vnitřním, zdánlivě uzavřeném v léčebně je základním cílem festivalu. „Nejde tedy ani tak o to, kolik lidí přilákáme na Babí léto, ale kolik z nich se do parku léčebny vrátí po skončení festivalu,“ konstatuje Michaela Hečková z galerie Prádelna Bohnice, která v době festivalu zahajuje vernisáž videoinstalace projektu Marat Sade Bohnice kanadské umělkyně Althey Thauberger, které film natáčela v průběhu jara stráveného v bohnické léčebně.

Babí léto potichu

Babí léto v Bohnicích se každoročně snaží objevovat další možnosti kreativní spolupráce s lokálními i celopražskými neziskovými organizacemi – letos tak pro festival připravuje vedle partnerských Green Doors o.s. občerstvení tak Tichá kavárna, jediná pražská kavárna zaměřená na zaměstnávání neslyšících a pomoci s jejich uplatněním na pracovním trhu. Tichou kavárnu najdete před galerií Prádelna Bohnice, kde společně s kreativním architektonickým studiem urbanACT a jeho mobiliářem z palet, vytvoří ideální relaxační zónu uprostřed rozlehlého parku. Kavárna sídlící na nedalekém Ládví má na festivalu na starosti také překlad koncertu kapely Hm… do znakové řeči.

Babí léto v Bohnicích se snaží kontinuálně propojovat zdánlivě kontrastní světy uvnitř a vně psychiatrické léčebny. Skrze workshopy, koncerty, divadelní představení pro děti, ale především prezentaci neziskových organizací a setkání jejich organizátorů s veřejností tak vzniká festivalová platforma pro potkávání se a rozšiřování sociálně-kulturních obzorů.  

Více informací a kompletní program najdete na www.babiletobohnice.cz