Štítek Reklama
18. 11.2009

Eros zpívat umí, ale italský pop novým kouskům nenaučil

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Eros Ramazzotti v pražské 02 Areně - Autor fotografie: Foto: ČTK

Po Rockym druhý nejznámější „italský hřebec“ Eros Ramazzotti odzpíval v České republice svůj první koncert. Slušně naplněné pražské O2 Areně se dostalo lekce italštiny pro mírně pokročilé, která se nesla v tradičním duchu hesla „opakování je matkou moudrosti“. Eros opakoval skoro dvě hodiny.

Italskému zpěvákovi předskočil soubor Yuri Da Cunha z Angoly, který ve spartakiádně rozjuchaném duchu připravil publikum na hlavní hvězdu večera. Po natahovaných úpravách pódia se konečně snesl dolů kontejner, který po otevření odhalil uvnitř schovaného Erose Ramazzottiho. Člověku dá práci nehledat v kontejnerové stylizaci nějakou skrytou symboliku.

Po půlhodině už nebylo co nabídnout
Aby nedošlo k mýlce – Eros zpívat umí. S publikem, i přes absenci společného jazykového kódu, komunikoval poměrně srozumitelně (i když někdy jeho výzvy k davu, aby dozpíval italský refrén, vyšuměly do ztracena). Problém byl, že po půlhodině už nebylo co nabídnout. I když Ramazzotti podával energický výkon, brzo se odhalil monotónní konstrukt většiny skladeb: Eros chvíli zpívá, pak pustí ke slovu kytarové sólo a zase finišuje (čestná výjimka budiž přiznána saxofonistovi).

Podívejte se, jak Italové svému Erosovi rozumějí

Odrhovačky „Eros–kytara–Eros“ se ještě snést daly, ale italský pop se odhalil ve své pravé zrůdnosti v oněch profláklých Ramazzottiho procítěných baladách, do kterých se vesměs spárované publikum pohupovalo s rukama nad hlavou. Eros během tří po sobě jdoucích skladeb vystřídal postupně polohy „Eros opřený o piáno“, „Eros sedící na rezavém barelu“ a „Eros sedící na židli“. Poloha „Eros po koncertě v zákulisí“ byla v této chvíli ještě v nedohlednu...

Koncert pro matky po čtyřicítce
Samozřejmě, že ke konci zazněly melodie, které zná i člověk italským popem nezasažený (třeba recenzent). Se Bastasse Una Canzone, Un´Altra Te nebo Fuoco Nel Fuoco vyvolávaly z davu reakce typu „fantastico“ nebo „amore mia!“. Spíš než od Italů ale tyto štěky přicházely od početné polské výpravy, na kterou jsem měl ten večer štěstí.

Podívejte se na videoklip písně Fuoco Nel Fuoco

Za sebe říkám – ne. Kdybych byl ženou po čtyřicítce, měl dvě děti, asi bych radostí vrněl, že se můžu u šedivého Itala uvolnit (což je možná nekorektní a hloupé srovnání, ale nejvýstižnější). Takhle to byl jen dobře mířený direkt do solaru. Recenzent 0, italský pop 10. Moc dlouhé, pořád stejné…

Na to, jak to vypadalo na afterpárty po koncertě, se podívejte tady.

Eros Ramazzotti
17. 11. 2009, O2 Arena, Praha

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama