Štítek Reklama
12. 9.2010

Interpol zvou na večírek, kde se přetřásá deprese

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Všichni by od Interpol chtěli Turn On the Bright Lights vol. 2. a všichni by také chtěli hezký a teplý podzim. První tužba ale vyslyšena stoprocentně nebude. Interpol mají totiž dost důvtipu a fantazie, aby už jednou úrodnou půdu zorali z opačného konce a vydali se zase o kousek dál a hlouběji. I když není jasné, jestli vás na nové desce Interpol tahají z deprese, nebo naopak lákají do jejích spárů.

Hned po dokončení jednoduše nazvané čtvrté studiové desky Interpol se s kapelou rozloučil baskytarista Carlos Dengler, který dodal na novinku zásadní zvukovou a atmosférickou linku. Připravte se ale na to, že dekadentní přemýšlivá nálada alba vás buď pohltí, nebo naprosto znechutí.

Jak si nejlépe vychutnat novinku Interpol a netoužit při tom po dynamickém zvuku? Koukněte na volně stažitelné video k písničce Lights, které kapela uvolnila už v květnu. Stylový manýristický klip v černobílých barvách navodí tu jedinou správnou náladu, ve které si staronové Interpol náležitě užijete.


Oproti ceněnému debutu Turn On the Bright Lights, ke kterému se měla kapela zvukově navrátit, je nová deska podstatně temnější a postrádá jednoznačně pozitivní a živé melodie, jako byla třeba Obstacle 1 (poslechněte si). Na první netrpělivý poslech tak skladby až nepříjemně splývají do jednolité depresivní hmoty, kterou jen těžko rozlepíte na desatero jedinečných skladeb. Piplavá práce a trpělivost se ale vyplatí. Většina z desítky písniček potřebuje čas, aby se mohla rozvinout z nevýrazného poupěte v bohatý květ. K takovým patří třeba něžná Always Malaise (The Man I Am) - poslechněte si. Ze snové balady se po třech minutách rozvine skoro až v interpolovskou klasiku. 
Těžko říci, která skladba ve finále vyčnívá nejjasněji. Z nástrojů jsou jednoznačně nejvíce slyšet - jak jinak - kytary a rytmus bicích. A je takřka jedno, jestli orchestrální zvuk tvoří elektrické kytary či spíše basovka v Memory Serves (poslechněte si), nadupaném pilotním singlu Barricade nebo v Lights.

Experiment s rytmem? Sem s ním!
Interpol ale během tří let práce na novém albu přeci jen od něčeho upustili. Ta tam je punková nezávislost, a právě částečná absence vzpupné neurvalosti (i když slovo „fuck“ si neodpustili ani tentokrát) jim umožnila trochu experimentovat s rytmem a feelingem desky. Zajímavě z hrátek se zvukem vyšla třeba Try It On a hlavně teatrální All of the Ways (poslechněte si) se špetkou elektroniky.

Interpol dospívají. Na úkor  hravosti se pouští tam, kde sofistikované a ceněné melodie tvoří nedosažitelní pánové a dámy z vyšší dívčí. Interpol nikdy nestáli daleko od dveří, za nimiž se nachází kouzelníci s notami jako Matthew Bellamy nebo Bono. Interpol jsou ale natolik osobití, že stavět je vedle jejich největších současníků je možná trochu drzost. A možná je drzost o tom byť jen zapochybovat. Bude tahle deska jejich nejlepší? To ukáže až čas. Našlápnuto k úspěchu mají každopádně skvěle.

Interpol - Interpol
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 45:53
Seznam skladeb: Success, Memory Serves, Summer Well, Lights, Barricade, Always Malaise (The Man I Am), Safe Without, Try It On, All Of The Ways, The Undoing

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama