Štítek Reklama
29. 6.2009

Nová tvář českého popu? David Deyl zatím spíše bez tváře

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

David Deyl - Autor fotografie: Foto: Archiv

Hudebními médii se v posledních dvou týdnech přehnala mírná deylovská přeháňka. Nová popová hvězdička, zpěvák a pianista David Deyl vydal debutové album Hlavolam a producenti se postarali, aby se o něm psalo. Upřímně řečeno, možná by byla na místě ignorace médií. Hudební scéna i veřejnost tak mohly být ušetřeny marketingového souboje nových chlapeckých pseudoromantiků a směšné rivality.

Při poslouchání alba Hlavolam je třeba přijmout fakt, že zase nějakou dokonalou tvářičku napadlo vzít do ruky nástroj a předložit veřejnosti tklivou výpověď o složitém partnerském vztahu. Zpovědník musí respektovat zpověď, ať je jakkoliv plytká.

Deyl: Lidé si mě nepletou
Davidu Deylovi
je 25 let, studuje hudební výchovu na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně a právě se rozhodl prosadit mezi hvězdy českého popu. Na zteč vyráží s 12 sentimentálními skladbami, hezkou tváří a chlapeckou blonďatou kšticí. Připadá vám na tomto příběhu něco povědomé? Že by atributy jiných poslů sladkých tónů Marka ZtracenéhoTomáše Kluse?

David Deyl se tomuto přirovnání zarputile brání. Na otázku Koule.cz, zda se neobává ze strany posluchačů záměny jeho skladeb s konkurencí, odvětil: „Sám jsem si ověřil, že lidé rozdíl mezi mnou o konkurencí rozeznají, a to zcela a bezpečně. Nejde jen o texty, jde hlavně o frázování a celý zvuk, který se liší a to diametrálně.“

Deska není o ničem
Jak to s tou „diametrálností“ ve skutečnosti vypadá? Na rozdíl od zmíněných zpěváků si David Deyl nepíše texty sám. Na jejich tvorbu si přizval Tomáše RorečekaTomáše Jugiho Staňka ze skupiny UDGJanu Rolincovou. Téma je ale stejné. Zpívá o lásce, partnerech, a to v podobné formě jako ona konkurence. Tedy v podivných, mnohdy nesourodých metaforách hraničících s nechtěným dadaismem. Frázování zpěvu je trošku odlišné. Jeho styl mnohem lépe vystihuje žánr „pop“, hlavně díky otravně prodlouženým koncovkám jednotlivých veršů. Samotný zvuk je popově jednoduchý; začíná obvykle jemným pianem, vybrnkáváním kytary a většinou se pak v refrénu přidají tvrdší kytary a bicí. Čímž se vlastně Deyl mnohem více než komukoliv jinému podobá Ewě Farné.

Poslechněte si píseň Teď  hned

Nahlížíme-li na desku jako na komplexní dílo, zjišťujeme, že není o ničem. Jak chce David Deyl zaujmout někoho s texty připomínajícími slovní hru scrabble, hranou ve značně podnapilém stavu, a hudbou sestavenou z mnoha pop-rockových šablon? Velký úkol padá na bedra všemocných producentů a vydavatelů. Pánové, čiňte se!  

David Deyl: Hlavolam
2009, vydal Warner Music ČR
Stopáž: 44:46
Skladby: Teď hned, Ještě máme chvíli čas, Hlavolam, Akorát, Cesta ve dvou, Vzkaz, Přestaň se bát, Druhá tvář, Hry o nás, Zázrak, Nejsme tu náhodu, GoodBye

Fotogalerie

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama