Štítek Reklama
26. 10.2010

Romantická Taylor Swift, hudba do holčičího pokojíčku

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Taylor Swift - Autor fotografie: Foto webarchiv zpěvačky

Countrypopová zpěvačka Taylor Swift má tu výhodu, že ji nevyčarovala žádná talentová soutěž. Nikdo ji nikam netlačí, hudbu si skládá sama; přesně tak, jak se to líbí jí. I bez televizní tlačenky dokázala doposud prodat třináct milionů kusů dvou alb, za předloňské Fearless dokonce dostala Grammy. Na novince Speak Now je sice Taylor o dva roky starší a v textech si to vyříkává s bývalým partnerem nebo nešťastníkem Kanye Westem, romantických melodií se ale pořád drží jako klíště.

Letošní novinka, na které Taylor Swift (20) údajně pracovala celé dva roky, tedy v podstatě od vydání úspěšné Fearless, nabízí čtrnáct čistě autorských písní. "U každé písničky jsem myslela na jednu konkrétní osobu. Jsou složené ze slov, která jsem měla říct určitému člověku v určitou chvíli, ale neřekla jsem je," píše Swift na svém webu. Na desce se tak objevují skladby, ve kterých se zpěvačka vypořádává s nepřátelským gestem rappera Kayne Westa (Innocent), se vztahem k o dost staršímu proutníkovi Johnu Mayerovi (Dear John) nebo s nenadálou láskou z minulosti (Sparks Fly).
Desku produkoval Taylořin dvorní pomocník Nathan Chapman, jenž se výtečně postaral už o zmíněnou Fearless. Podle ohlasů, které si získal pilotní singl Mine, se šikovně věnoval i novince. Mine zatím hlásí přes milion prodaných kopií.

Nejen Mine má ale šanci stát se velkým hitem, který by mohl jít ve šlépějích megasinglu Love Story (podívejte se na klip), vždyť  v podobném duchu se totiž nese většina písniček v čele se Speak Now (poslechněte si ukázku). Příjemného country popu se Taylor Swift nevzdala ani na třetí pokus; ostatně proč také, když se s jeho rytmem v krvi takřka narodila.
Během více než hodinové exkurze do (stále ještě) holčičí duše nabízí po hudební stránce rytmické kousky i balady, pravověrné country se ale na desce objevuje jen jednou - šestou skladbu Mean zato alespoň obohatila o dynamičtější rytmus a banjo, čímž trošku rozproudila krev po snové baladě Dear John.

Taylor velmi dobře ví, co jejímu hlasu sluší, a proto se na desce častěji kloní právě k popovým baladám. Říkáme-li balada, nemyslíme tím ale nic ukňouraně-ufňukaného. Never Grow Up, InnocentBack to December nepostrádají lehkost a pozitivní notu, třetí jmenovaná zní tak trochu jakoby na desku proklouzla kanadské kolegyně Avril Lavigne.

Taylor Swift a Innocent

V záplavě Taylořina sympatického popu ale najdeme i tvrdší pokusy. HauntedBetter Than Revenge doprovází blahodárná elektrická kytara, jejíž zvuk byste hledali spíš na desce Sheryl Crow. Balíček moderního poprocku pak doplňují taneční prvky v The Story Of Us. Nutno ale dodat, že v rámci kompaktního celku je tohle skladba, kterou mohla Taylor klidně vypustit. Víc než jako oživení totiž její příběh o setkání, které si nikdo ze zúčastněných nestál, působí jako úlet.

Hodinka poslechu ale uplyne jako voda. Jak by taky ne, Taylor se poslouchá hezky. Je to hudba do holčičího pokojíčku, i Speak Nowkdyž po hudební stránce samozřejmě nepřináší vůbec nic nového. Nutno ale dodat, že se o to ani nesnaží. Na umělkyni roku s největší fantazií Taylor Swift nekandiduje, muziku si skládá po svém a  inspiruje se vlastními zkušenostmi, takže při poslechu vlastně jako byste si četli její deník. A romantická duše rovná se docela dobře snesitelná romantická deska.

Taylor Swift - Speak Now
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 67:20
Seznam skladeb: Mine, Sparks Fly, Back to December, Speak Now, Dear John, Mean, The Story Of Us, Never Grow Up, Enchanted, Better than Revenge, Innocent, Haunted, Last Kiss, Long Live

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama