Štítek Reklama
29. 11.2009

The Streets, Radiohead, Arctic Monkeys – kapely posledních deseti let podle Guardianu

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Mike Skinner - The Streets - Autor fotografie: Foto MySpace Skinnera

Máme tady výsledky další ankety o nejlepší songy a desky posledních deseti let. Se svým žebříčkem přišel britský deník Guardian, který vyzdvihl album britského nadžánrového rappera Mika Skinnera alias The Streets - Original Pirate Material.

Když recenzenti Guardianu sestavovali žebříček nejlepších alb poslední dekády, byla pro ně zásadní tato kritéria:
- souvislost s trendy dnešní doby („aby deska prostě už z podstaty nemohla vyjít jindy než v posledních deseti letech“)
- jedinečnost (dovedete si představit, jak by současná hudební scéna vypadala, kdyby tohle cédéčko nevyšlo?)
Výsledky posuďte sami.


1. The Streets – Original Pirate Material (2002)

The Streets - Original Pirate MaterialCo to je: Debutová deska anglického rappera Mika Skinnera (aka The Streets), kterou si oblíbili jak fandové rocku a indie hudby, tak fandové taneční muziky.
Důvod: Tahle deska dala britskému rapu nový autentický zvuk a vytvořila tak chybějící spojku mezi The Kinks (populární beatová britská kapela, která vznikla v 60. letech) a Dizzeem Rascalem. Album dokázalo, že nic nemá delší trvanlivost než hudba, která se přesně trefí do doby.
Co na to čtenáři: Mezi fanoušky blogu Guardianu se po této volbě strhla velká diskuse; většina z nich by zvolila jako desku posledních deseti let jinou nahrávku.

The Streets

2. Radiohead – Kid A (2000)

Radiohead - Kid ACo to je: Čtvrtá řadová deska britských Radioehad, která uspěla po celém světě – ačkoliv neměla žádný oficiální singl nebo video, dostala se na špici americké hitparády. To se žádné desce Radiohead před tím nepodařilo. V Anglii byl pak Kid A platinový už týden po vydání. 
Důvod: Deska, která zápasí s tlakem konce tisíciletí. Na Kid A se mísí hudební přemítání o paranoie, zlá předtucha a opravdová krása.
Co na to čtenáři: Celá řada čtenářů Guardianu si myslí, že kapela Radiohead si místo v čele žebříčku zaslouží, někteří ale jmenují jinou jejich nahrávku, In Rainbows (2007).

Radiohead

3. Arctic Monkeys – Whatever People Say I Am, That´s What I´m Not (2006)

Arctic Monkeys - Whatever People Say I Am, That´s What I´m NotCo to je: První album sheffieldské kapely Arctic Monkeys (letos se "opičky" objevily i u nás), které se stalo nejrychleji prodávaným britským debutem. Název alba vychází z citace herce Alberta Finneyho z filmu Saturday Night and Sunday Morning z roku 1960. Frontman kapely Alex Turner toto jméno vybral poté, co si všiml, že deska a film v určitých směrech vnímají život podobně.
Důvod: Na téměř konceptuální desce v první osobě cápci z Arctic Monkeys vypráví příběhy klubových frajírků. Že by mluvčí nové generace?
Co na to čtenáři: Ti, kteří se k třetímu místu kapely vyjadřují, například píší: Není to můj šálek kávy, ale mezi top 10 tahle nahrávka určitě patří.

Arctic Monkeys

Kdo se umístil dál:
4. The Strokes
Is This It
5. Arcade FireFuneral
6. Amy WinehouseBack to Black
7. The White StripesElephant
8. Jay ZThe Black Album
9. Salif KeitaMoffou
10. BurialUntrue

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama