Štítek Reklama
11. 9.2014

Tricky ožil. Má sílu, nápady i skvělé hosty

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Čau, já jsem Tricky - Autor fotografie: Shutterstock

Není jednoduché číst a poslouchat samé negativní reakce na své desky. Přesně tohle musel skoro dvacet let snášet triphopový guru Tricky, a jeden se až diví, že to tehdy nezabalil. Ovšem už loni sebral síly a natočil velmi slušnou desku, která letos získala důstojného nástupce. Jmenuje se stejně jako Tricky - Adrian Thaws.

Tricky, vlastním jménem Adrian Thaws, zažil největší úspěch v polovině 90. let, kdy se vezl na populární vlně trip hopu. Nicméně mánie brzy odezněla a Tricky upadl do zapomnění. Nemohla za to jen změna hudebních trendů, ale i fakt, že Tricky prostě přestal dělat dobrou hudbu. Jestliže písnička Hell Is Round the Corner z desky Maxinquaye (1995) platí za triphopovou hymnu, skladby, které Tricky skládat dalších osmnáct let, byly v podstatě jen vata. Až loni hudebník přišel se zajímavou deskou False Idols. A i novinka Adrian Thaws zní velmi slušně.

Na téhle nahrávce je všechno: hiphop, drum'n'bass i R'n'B, zahalené závojem triphopu, šepotu, dunivých beatů a dusné atmosféry. Obávat se nemusí ani ti, kteří nesnesou desku bez hitů. Dobrý sampl dokáže dost, takže už na první poslech potěší Keep Me In Your ShakeGangster Chronicles: v první jmenované zaslechneme klasiku Heaven Beside You od Alice in Chains, v druhé pak takřka stejnojmennou píseň od dnes už neaktivních hiphoperů London Posse. Opakující se motiv v povedené I Had a Dream může ze začátku působit kolovrátkově, ale to by nebyl Tricky, aby se nedostal pod kůži hezky postupně.

Poslechněte si Trickyho v Youradiu
Desku Adrian Thaws streamoval Guardian

Co Trickymu léta nešlo, bylo střídání nálad - alba mnohdy srážely divoké experimenty nebo těžko poslouchatelné postupy. Teď je to ale jinak, chvilku je zní agresivní kytara, pak pestrá elektronika, jindy zas jazzové trubky s klavírem, otextované střídavě peprným i jemným stylem. Pobroukávání o tom, jak je život blbý, a hned pak vyřvávání why don't you go and get fucked dodává desce kromě povinného přísunu sprostých slov i dynamiku. Hlavně měl ale Thaws šťastnou ruku na hosty. Osvědčená Francesca Belmonte dodala desce výborný laxní sound, Oh Land je z celé stopáže hostem snad nejexotičtějším a nemělo by se zapomenout ani na Bellu Gotti, jíž by flow mohla závidět i Nicki Minaj.

Tricky a jeho hosté jsou zkrátka v dobré formě, a i proto je škoda, že z desky nevyhodil vycpávky typu The Unloved a stylově mimózní Silly Games. Tyhle písničky nenabízí žádné překvapení, což je škoda; neuškodil by třeba nějaký ten odkaz na Trickyho zlatou smyčcovou éru.

Adrian Thaws na přebalu alba hoří v plamenech, jeho hudbu ale nikdo do ohně házet nebude. V pořadí jedenácté album sice není průkopnické, v kontextu Trickyho tvrodby ale znamená velký obrat k lepšímu. A možná i naději, že se znovu objeví po boku Portishead nebo Massive Attack.

Tricky - Adrian Thaws
Vydavatelství: False Idols
Seznam skladeb: Sun Down (feat. Tirzah), Lonnie Listen (feat. Mykki Blanco & Francesca Belmonte), Something In the Way (feat. Francesce Belmonte), Keep Me In Your Shake (feat. Nneka), The Unloved (Skit), Nicotine Love (feat. Francesca Belmonte), Gangster Chronicles (feat. Bella Gotti), I Had A Dream (feat. Francesca Belmonte), My Palestine Girl (feat. Blue Daisy), Why Don't You (feat. Bella Gotti), Silly Games (feat. Tirzah), Right Here (feat. Oh Land), When You Go

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama