V Berlíně měl premiéru film o Cobainovi, v Londýně uspělo Chlapectví

Redakce

Mezinárodní premiéru měl o víkendu na Berlinale dokument o Kurtu Cobainovi, frontmanovi americké kapely Nirvana. Stopětatřicetiminutový snímek Cobain: Montage of Heck z produkce HBO ukazuje dosud nezveřejněná videa, audionahrávky, deníkové zápisky a kresby, prokládané ukázkami z rozhovorů a koncertů. Součástí filmu je i obsáhlá pasáž o vztahu Cobaina s jeho ženou Courtney Love. Cobainova rodina umožnila podle režiséra i scénáristy snímku Bretta Morgena filmařům neomezený přístup k umělcovu archivu. „Nikdo nechtěl nic vystřihnout, nikdo nevolal po změně, což je nevídané, když jde o takovou ikonu,“ řekl Morgen při sobotní premiéře, které se zúčastnila i vdova po Cobainovi Courtney. Název filmu, jehož koproducentkou byla Cobainova dcera Frances Beanová, odkazuje na muzikantovu kazetu s kompilací slavných písniček.

http://www.youtube.com/watch?v=jRTNZL4mONA
 
Zatímco v Berlíně jede festival Berlinale, v Londýně mají za sebou předávání ocenění v rámci britských filmových cen BAFTA. Cenu za nejlepší film dostat časosběrný snímek Chlapectví režiséra Richarda Linklatera. Zabodoval i biografický film Teorie všeho o Stephenu Hawkingovi, který dostal cenu za nejlepší britský film. Hawking se slavnostního udílení cen osobně zúčastnil a dokonce vyhlašoval cenu za nejlepší vizuální efekty, již  získal film Interstellar.

Neúspěšný byl na vyhlašování cen Bafta film Kód Enigmy. Drama o rozluštiteli nacistických kódů Alanu Turingovi šlo do klání o britské filmové ceny s devíti nominacemi a nakonec vyšlo zcela naprázdno. Ceny BAFTA bývají považovány za signál, kdo by mohl získat prestižní ceny americké filmové akademie, Oscary. Ty se budou předávat 22. února. (red)