10 důvodů, proč se cítíte nešťastně (úplně zbytečně) aneb co děláte špatně

Redakce

Necítíte se dobře? Máte pořád špatnou náladu? Obavy z něčeho? Zkuste se nad sebou zamyslet. Většina toho je jen kvůli tomu, že to máte v hlavně špatně nastavené. Takže - co děláte blbě?

  1. Myslíte si, že jste výjimeční. Ne, nejste aneb vraťte se nohama na zem. Pokud nedržíte v něčem rekord (a teď nemyslíme ve vypití sklenice piva na čas), pravděpodobně v ničem zase tak moc neexcelujete. Ale to je naprosto v pořádku. Nemějte na sebe moc vysoké nároky a budete šťastnější.
  2. Máte moc věcí. Obklopujete se moc věcmi. Vždyť k životu toho zase tolik potřeba není. A věřte, že nové auto za mega vám štěstí nepřinese. Teda na chvíli jo, ale až budete sedět večer sami nad sklenkou červeného, budete se cítit lépe, protože máte v garáži zaparkovaný bourák? Asi ne.
  3. Mrháte svým časem. Přijdete domů a tři hodiny koukáte na seriály? Pokud děláte něco, o čem ani nepřemýšlíte, mrháte svým časem. Můžete místo toho dělat něco užitečnějšího – třeba si jít zacvičit nebo si něco namalujte nebo zavolejte matce a zeptejte se, jak se má. Víme, že i takový telefonát může trvat tři hodiny, ale aspoň to nebude k ničemu jako koukání na sitkomy.
  4. Žijete v minulosti. Stýská se vám po ex? Po bývalé práci? Po zvířeti, co jste museli nechat utratit? Je to smutné, ale krutá pravda je taková, že život jde dál. Můžete vzpomínat s láskou na cokoli nebo kohokoli, ale v životě se musíte dál posouvat, jinak zamrznete a život vám propluje mezi prsty.
  5. Stýkáte se se špatnými lidmi. Když něco potřebujete od svých „kamarádů“, nikdo nemá čas, ale když oni něco chtějí, hned vám volají a chtějí pomoc? Pryč s nimi! Takoví lidé jsou pro vás jen koulí na noze.
  6. Věříte, že štěstí je cíl v budoucnosti. Není. Štěstí je proces, na kterém musíte pracovat. Nebude to tak, že se jednou vzbudíte a řeknete si „je to tady, jsem šťastný / á!“.
  7. Nevzděláváte se. Dostali jste titul na vysoké škole nebo jste odmaturovali nebo prostě jakkoli dokončili školu a myslíte si, že tím jste se vzděláváním skončili? To se vám bude asi špatně žít… Vzdělávání je celoživotní proces. Můžete se třeba učit o nějaké kultuře pomocí odborných magazínů nebo dokumentů, můžete si zaplatit jazykový kurz nebo se třeba začněte učit vařit japosnké speciality. Věřte, že učení má něco do sebe. A pokaždé, když se něco naučíte, budete ze sebe mít skvělý pocit, tudíž budete zase o krok blíže tomu, abyste se cítíli šťastní.
  8. Jste dlouho vzhůru. A to věšinou kvůli tomu, že tupě koukáte na Facebook.com. Dost! Radši se pořádně vyspěte na další den.
  9. Porovnáváte se s jinými. Soused má lepší auto, kamarádka lepší postavu, … Nechte té závisti. Ničemu to neprospívá a vašemu duševnímu zdraví už vůbec ne.
  10. Chováte vůči někomu zášť. A on o tom třeba ani neví. Zbytečně se zanášíte špatnou energií. Ať už vám daný člověk provedl cokoli, nechte to být. Poučte se z toho, ale nechte to plavat a myslete pozitivně. A nekoukejte tak do minulosti viz bod 2.

Opilecké věty, které pronesla každá z nás: Já že tě nemám ráda? Jak jsi na to přišla? To vůbec není pravda!

8 tipů: Co dělat, když venku sněží?