Do metra už nevlezete: 5 záhad a legend ze světových podzemek

Redakce

Je to sice nejrychlejší, ale ta tma a klaustrofobní pocity... Jízda metrem není pro každého příjemná. Po přečtení následujících legend a záhad z podzemek z různých koutů světa se do této skupiny možná přidáte.

 1. Mimozemská DNA v newyorském metru
  V roce 2014 se vědci z lékařské fakulty Weill Cornellovy Univerzity rozhodli sebrat vzorky DNA ze sedaček a štípaček lístků ve všech 468 stanicích newyorského metra. Našli tam bakterie, které se běžně vyskytují na lidské kůži, v moči i fekáliích, byly tam stopy potu, jídla typického pro New York, dokonce i nepatrné znaky moru a anthraxu. To se dalo předpokládat. Podivné je ale to, že více než polovina vzorků se nedá přiřadit k žádnému známému organismu. Vědci to vysvětlili prostě tím, že v podzemce žijí organismy, které nejsou prozkoumány. Někteří ale poukazují na to, že to spíš vypadá, že se skupina badatelů snaží něco zakrýt…
 2. Krtčí lidé pod Velkým jablkem
  Metro města New York je legendami přímo opředeno. Desetiletí se tradují historky o mizejících bezdomovcích, kteří se vydali do tmavých tunelů a už je nikdo nikdy neviděl. Někdo tvrdí, že se stali kořistí tzv. krtčích lidí, jakýchsi mutantů s obříma očima, kteří nenávidí sluneční svit a žijí v nepoužívaných tunelech. Novinářka Jennifer Toth se je tam na začátku 90. let vydala hledat, našla ale jen feťáky a další osoby bez domova, které tu přežívaly v příšerných podmínkách.
 3. Troglodyté v londýnské podzemce
  Na druhé straně oceánu mají také své podzemkové příšery. V Londýně se mluví o troglodytech, jeskynních lidech – potomcích irských dělníků, kteří byli pod povrchem uvězněni během stavby metra na sklonku 19. století. Přežívají prý na krysách a broucích a sem tam si zakousnou i zbloudilého tuláka.
 4. Tajemná tekutina v Torontu
  V březnu 2015 byl zcela zastaven provoz metra v Torontu, protože tu nedaleko College Station do tunelu unikla tajemná a potenciálně hořlavá kapalina, která zapáchala jako benzín. Metro muselo být evakuováno a vyklizeno pomocí speciálních savých granulí. Experti nejprve tvrdili, že rozhodně nejde o vodu, rozbor ale odhalil vodu s nepatrným obsahem petroleje. Na Twitteru se ale tehdy rozjelo konspirační šílenství. Někteří trvali na tom, že jde o posmrtnou ektoplazmu, podle jiných šlo o to, že Toronto je postaveno na místě starověkého mimozemského města.
 5. Nůžkoví zabijáci z Prahy
  I pražské metro má své urban legends. Jedna z nejstrašidelnějších je o studentce, která jela jedním z posledních vlaků na lince B až na konečnou. V jedné ze zastávek skoro nikdo nebyl, přistoupili dva muži, kteří mezi sebou měli ženu. Dívce se zdáli podivní, tak si je moc neprohlížela. Jen co vlak vyjel, přisedl si k ní asi třicetiletý muž a začal se s ní bavit,  jako by ji znal. Po chvíli jí pošeptal, ať na další zastávce vystoupí. Z nějakého důvodu ho poslechla. Muž jí pak řekl, že ta žena mezi dvěma podivíny měla v hlavě zezadu zaražené nůžky.

5 neuvěřitelných příběhů lidí, kteří prožili klinickou smrt

Bojíte se rádi? Pak vyrazte na jedno z 5 strašidelných míst v Česku

Témata: