Kluk z plakátu – Daniel Radcliffe. Anebo Harry Potter?

Stefan-Titka

Když byl malý, chtěl se stát hasičem. Pak si ale uvědomil, že by se mohl spálit, a ze svého snu slevil. Místo toho se stal nejslavnějším čarodějnickým učněm na světě jménem Harry Potter. Daniel Radcliffe vyrostl z neduživého chlapce s kulatými brýlemi do hvězdy, kterou provází skandování fanynek, kam se jen pohne. Není divu. Co má člověk taky dělat, když se jednou stane tváří nejoblíbenější knižní série.

Daniel RadcliffNarodil se 23. července 1989 v Londýně. Jeho otec Alan Radcliff byl literárním agentem (teď se stará o kariéru svého syna) a matka Marci Greshamová castingovou agentkou. S postavou Harryho má Daniel společného minimálně to, že i on je v rodině jedináček. Po matce koluje v jeho krvi židovská krev, otec je protestant ze Severního Irska.

Poprvé hrál opici
Na obrazovce debutoval poprvé v roce 1999 v adaptaci Davida Copperfielda podle Charlese Dickense. Bylo mu tehdy deset let a na place se mimo jiné setkal se svou budoucí filmovou profesorkou McGonagallovouHarryho Pottera – herečkou Maggie Smithovou. Úplné začátky své herecké kariéry ale Daniel dnes raději s úsměvem přechází – byla to totiž role ve školním divadelním představení, kde si zahrál opici. „Doufám, že nikdo nikdy neobjeví nějakou fotku,“ říká k tomu mladý herec.
Hned po Copperfieldovi přišla role Harryho Pottera, o kterou Daniel kupodivu málem přišel. Jeho rodiče se tak báli, že by neúspěch ranil jeho city, že ani nechtěli, aby casting podstupoval. Na naléhání producenta Davida Heymana ale nakonec svolili a Daniel, posvěcený samotnou autorkou knižní předlohy J.K. Rowlingovou, roli nakonec dostal. Jeho život se tak převrátil naruby. Začal dostávat tisíce dopisů denně, na ulici ho každý poznával. Do dneška se objevil teď už v šesti pokračováních čarodějnické série a se svou postavou se rozloučí i ve dvou zbývajících (závěrečný díl bude rozdělený na dvě části).

Když není hercem, hraje na baskytaru
Vymanit se z role Harryho Pottera bude pro mladého herce nesnadné, ale už teď podniká patřičné kroky. Objevil se třeba v malé roli po boku Pierce BrosnanaAgentu z Panamy nebo v krásné, antipotterovské poloze v komediálním seriálu Komparz, kde ukázal, že si umí udělat legraci i sám ze sebe. Z poslední doby ale nejvíce kontroverze vzbudila role na divadle ve hře Equus, ve které se mladý herec ukázal úplně nahý. Kritika jeho výkon hodnotila nicméně velmi kladně.
Když zrovna nenatáčí, rád si zahraje třeba na baskytaru. Poslouchá punkrockovou muziku a mezi jeho nejoblíbenější kapely patří The Hold Steady, Sex Pistols nebo Red Hot Chili Peppers. Cejchu Harryho Pottera se tento mladý herec, který visí na zdech pokojů miliónů dětí i dospělých, bude zbavovat těžce. Jednou to ale přijít muselo.  

© 2009 Warner Bros. Ent., Harry Potter Publishing Rights © J.K.R., Harry Potter characters, names and related, indicia are trademarks of and © Warner Bros., Ent. All Rights Reserved.