Loveparade už nikdy nebude. Češi mezi oběťmi nejsou

Lubos-Prochazka

Podle posledních informací si davová hysterie na technopárty Loveparade v německém Duisburgu nevyžádala žádné české oběti. Mezi 19 mrtvými je ale řada cizinců. Holandský DJ Mental Theo mezi tím tvrdí, že se mezi účastníky technopárty šířila před tragédií zpráva o údajném bombovém útoku.

Policie a státní zastupitelství vyšetřují celou záležitost pro podezření ze zabití z nedbalosti. Úřady už zabavily veškerou dokumentaci, která se týkala bezpečnostního zajištění Loveparade. Organizátoři i město ale odmítajíi dohady, že akci organizačně podcenili a vhodně nevybrali ani dějiště.

Loveparade definitivně skončila
Šéf slavné technoparty oznámil, že s pořádáním po 21 letech končí. "Loveparade vždy byla pokojnou zábavou a veselou party, kterou sobotní neštěstí navždy zastínilo," prohlásil organizátor Rainer Schaller. Zakladatel první technoparty, letos padesátiletý techno-DJ Dr. Motte, který pořadatele tvrdě kritizoval, že zanedbali bezpečnost a šlo jim jen o zisk, souhlasí: "Asi je to tak lepší".

Co se vlastně stalo?
Hromadnou paniku, která tragédii způsobila, vyvolal podle policie pád lidí z uzavřeného únikového schodiště do davu. Ten předtím ucpal přístupový tunel před prostranstvím, kde se akce konala. 19 lidí zemřelo, 342 jich je zraněných. Mezi mrtvými je jedenáct žen a osm mužů ve věku 18 až 38 let. Jedenáct obětí pocházelo podle policejních zdrojů z Německa, další z Nizozemska, Austrálie, Španělska, Itálie, Bosny a Číny.

Podívejte se, co se v Duisburgu stalo:

 

Témata: