Pohoda, den 2: Elbow učili lidi pískat, Kasabian pařit

ondrejbambas

Pohoda Survival: Po suchém období musí zákonitě přijít déšť. Po východním řádění došlo i na Trenčín, i když se dlouho statečně bránil. Jak ale bouře rychle přišla, tak také odešla, a na večerní program se naštěstí dostalo. Skvělý koncert předvedli Kasabian nebo Bat For Lashes, sympaticky se zachoval Aloe Blacc, který svůj "bouřkový" set odzpíval na kraji stage s megafonem.

Program druhého dne

. Kvůli zpožděnému autu s nástroji nastoupili později a proto také skončili dřív, ovšem to není žádný důvod ke smutku – na festivalu se objeví ještě dvakrát, v neděli navíc zahrají ve městě přímo obyvatelům Trenčína.

Tata Bojs začali svůj set poněkud nezvykle, ve dvě hodiny odpoledne. Podobně jako na Rock for People zvolili rychlejší skladby (včetně těch z nové desky Ležatá osmička), které gradovaly až do závěrečného remixu Skovky. Tu v tu dobu hrál i stín.

Kitty, Daisy and Lewis, sympatické sourozenecké trio Durhamových, pojalo svoje turné jako rodinnou dovolenou s rodiči, kteří muzikanty doprovázejí nejen na cestách, ale i na nástroje během koncertů. Do přihlížejících kapela pumpovala nefalšovaný rock´n ´roll, který jako by vypadl z programu show Eda Sullivana. S hostujícím jamajským trumpetistou skupina zabrousila i do ska, tady to ale taková zábava nebyla.

Podvečerní dění zahájili Two Door Cinema Club, jejichž show se do daného času náramně hodila. Svou šanci dostaly během písničky What You Want i tři desítky tanečníků, které si kapela vybrala během odpoledního workshopu v Nay Tanečnom Dome.

Na Orange Stagi pak plynule navázali The Heavy, kteří sice svoje fanoušky rozhýbali, jejich vystoupení ale nebylo nijak zvlášť zapamatovatelné. Tentokrát nepřesvědčil ani největší hit How You Like Me Now.

A tak zpátky na Bažant Stage, kde svou první písničku odpálil Aloe Blacc. Sympatický Afroameričan se ale  nestihl dostat ani do závěrečné čtvrthodinky, protože přišla bouřka. Pecku I Need a Dollar tak zahrál pro přesunuvší se fanoušky na boční straně stage. A s megafonem.

Jen co dozněl mohutný aplaus oceňující milé gesto, přišla intenzivní průtrž s blesky a hromy. Areál naštěstí neponičila, nezapříčinila ani výpadek programu. Koncerty se pouze posouvaly.  

O půl hodiny později tak začali Elbow. Do písniček z posledních dvou desek se snažili zapojit i diváky; jen škoda, že do Lippy Kids se jich svým pískáním nepřidalo víc. Vystoupení Elbow si budu pamatovat "jen" jako skvěle odehrané.

Pokud o Björk někdo mluví jako o královně elektronické alternativy, pak Natasha Khan alias Bat For Lashes je princezna. Její zpěv byl na Pohodě bezchybný a hudba přesně taková, jaká má být, znát na ní nebyla ani delší pauza. Novinkové písně do setlistu zapadly velmi dobře, na podzim nás zřejmě čeká další povedené album. Snad i díky díky menšímu prostoru na Orange Stagi se Natashe dostalo velmi vřelého přistupu; jen to tleskání do rytmu bylo trochu náročnější.

Poslechněte si Elbow, Bat For Lashes nebo Kasabian v YouRadiu

Kasabian se posunutí programu bohužel netýkalo, takže ti, kdo sledovali Bat For Lashes, dorazili na jejich koncert v polovině. Angličani přijeli na Slovensko ve vynikající formě, oproti dva roky starému vystoupení na Open Air Festivalu se repertoár rozrostl o kousky z desky Velociraptor! a Tom Meighan už dokonce rozlišuje Česko a Slovensko. Bohužel stejně jako u kolegů Elbow, jimž vystoupení Kasabian věnovali, publikum úplně nespolupracovalo a vybízený mosh-pit se tak nekonal, přestože prostor před Bažant Stage už plnější být nemohl.

Páteční přechod k sobotnímu ránu rozjeli v Dome nejdříve Orbital, jejichž koncert byl na Rock for People kvůli počasí zrušený, později pak SebastiAN.
Orbital chytili s novinkovým albem Wonky (recenze) druhý dech, živá vystoupení tak nepůsobí bezděčným dojmem. Po většinu svého setu bavili zaplněný stan nestárnoucími hity typu Halcyon (s nepříliš vhodně zapracovanou klasikou Heaven Is a Place On Earth), ale i tracky z aktuální desky.

SebastiAN, typicky s cigárkem v ruce, se se svým setem, v němž zabrouzdal i do vln hip-hopu (Jay-Zho 99 Problems) a indie (Cheap And Chearful od The Kills), probojoval až k sobotnímu rozednění, kdy přenechal místo Lützenkirchenovi. Některé nesmrtelníky schopné pařit až do ranních hodin člověk prostě nepochopí.

Program druhého dne na Pohodě byl dramaturgicky velmi dobře sestavený, škoda jen, že řada koncerů se časově překrývala a volit mezi Bat For Lashes a Kasabian nebo White Lies a Orbital bylo pro řadu návštěvníků těžké. V sobotu, kdy mají hrát Warpaint shodně s Totally Enourmous ExtinctDinosaurs nebo The Horrors a Public Enemy, bude rozhodování ještě těžší.