Support Lesbiens – chyběl pravý rockový náboj


Třetí zastávkou Support Lesbiens na jejich turné k novému albu Lick It! byla Malá sportovní hala v Praze, kde vystoupili 22. října 2008 společně s jejich hosty, kapelou Clou, která bude Support Lesbiens doprovázet na celém turné. Pro kapelu Clou je to, mimo jiné, také dobrá příležitost představit materiál z čerstvé desky For Tonight. Koncert, na kterém zaznělo to nejnovější z tvorby těchto dvou předních kapel, toho moc nového po hudební stránce nepřinesl.

Support Lesbiens přišli na pódium v devět hodin. Ani ne z poloviny zaplněná hala jevila se jako narvaná po okraj, jak hlasitě publikum vítalo své oblíbence. Lví podíl na tom měli, jak už tak bývá, –náctileté fanynky, které okupovaly první řady. Supporti za léta činnosti od roku 1992 mají široký repertoár a tudíž z čeho vybírat. Nové písničky prokládali staršími hity z předchozích desek, jen k mému zklamání zaznělo velmi málo z alba REGENERATION?.

Při svižné kytarovce On My Line začalo zmrzlé publikum trochu roztávat, následovala další hitovka You Are My Star. Publikum definitivně roztálo, když se po hale rozlila tma a na pódiu zůstali jen René Rypar s akustickou kytarou a Kryštof Michal s mikrofonem, oba pod spot lightem. Když jsem poprvé slyšel začátek písně Máj, do uší mě bila akordová podobnost s hitem Bet My Soul. Kapela si ji evidentně uvědomuje taky a nijak to neskrývá. Jen akusticky hrané Bet My Soul skončilo jako píseň Máj.

Úspěšný singl Cliché

Kapela se pak vrátila v celém obsazení a zaznělo She´s so Complicated, song z nové desky Lazy, a Sweet Little Something. Jeden z vrcholů večera přišel s výborným a úspěšným singlem Cliché z alba Midlife. Tahle písnička je jednou z nejlepších věcí, kterou ve své novodobé éře vypustili do světa. Originální, melodická, s výborným textem. Jako přídavek zazněl hit English Stereo a kapela se pomalu loučila.

V poslední době se Supportům, a to i v souvislosti s novou deskou, vyčítá podbízivost, snaha být co možná nejvíc bezkonfliktní. To je na kapelu s takovým názvem, s grungeovou minulostí, poněkud zvláštní. Ale něco na tom je; ve vzduchu nebyl cítit ten pravý rockový náboj, kterým kapela dříve disponovala, chyběla i kytarová sóla. Musíme doufat, že jejich tvorba nesklouzne do žádného hudebního “Cliché“ – mají k tomu myslím nakročeno.

Island Sun se stala dle Akademie populární hudby skladbou roku 2005

Předskokani Clou se nezvykle rychle po svém vzniku vyhoupli do středu pozornosti, proto jsou často označováni jako typické „rychlokvašky“. Není tomu tak, do popředí zájmu je nevynesly soutěžní esemesky nebo protekce, prošli si klubovou scénou, spíše měli štěstí a byli ve správnou dobu na správném místě. Údělu předkapely, rozehřát obecenstvo, se zhostili s vervou a hned v úvodu zahráli jejich symbol úspěchu a zatím největší hit Island Sun. Pro celý zvuk kapely je hodně určující hlasový projev zpěváka Lukema. Jeho nasládlé protáhlé refrény vám buď mohou něco říkat, nebo být po krátké chvíli solidně protivné, a kazit vám zvuk jinak docela našlápnuté kapely. Činilo mi problém odlišit nové písničky od starých, Clou novou deskou neukazují nic výrazněji nového, drží se starého osvědčeného receptu a snaží se pochopitelně  trochu svést na vlně úspěchu. Otázkou je, jak dlouho budou mít co nabídnout.

Témata: