The Streets, Radiohead, Arctic Monkeys – kapely posledních deseti let podle Guardianu

Hana-Slivova

Máme tady výsledky další ankety o nejlepší songy a desky posledních deseti let. Se svým žebříčkem přišel britský deník Guardian, který vyzdvihl album britského nadžánrového rappera Mika Skinnera alias The Streets - Original Pirate Material.

Když recenzenti Guardianu sestavovali žebříček nejlepších alb poslední dekády, byla pro ně zásadní tato kritéria:
souvislost s trendy dnešní doby („aby deska prostě už z podstaty nemohla vyjít jindy než v posledních deseti letech“)
jedinečnost (dovedete si představit, jak by současná hudební scéna vypadala, kdyby tohle cédéčko nevyšlo?)
Výsledky posuďte sami.

1. The Streets – Original Pirate Material (2002)

The Streets - Original Pirate MaterialCo to je: Debutová deska anglického rappera Mika Skinnera (aka The Streets), kterou si oblíbili jak fandové rocku a indie hudby, tak fandové taneční muziky.
Důvod: Tahle deska dala britskému rapu nový autentický zvuk a vytvořila tak chybějící spojku mezi The Kinks (populární beatová britská kapela, která vznikla v 60. letech) a Dizzeem Rascalem. Album dokázalo, že nic nemá delší trvanlivost než hudba, která se přesně trefí do doby.
Co na to čtenáři: Mezi fanoušky blogu Guardianu se po této volbě strhla velká diskuse; většina z nich by zvolila jako desku posledních deseti let jinou nahrávku.

The Streets

2. Radiohead – Kid A (2000)

Radiohead - Kid ACo to je: Čtvrtá řadová deska britských Radioehad, která uspěla po celém světě – ačkoliv neměla žádný oficiální singl nebo video, dostala se na špici americké hitparády. To se žádné desce Radiohead před tím nepodařilo. V Anglii byl pak Kid A platinový už týden po vydání. 
Důvod: Deska, která zápasí s tlakem konce tisíciletí. Na Kid A se mísí hudební přemítání o paranoie, zlá předtucha a opravdová krása.
Co na to čtenáři: Celá řada čtenářů Guardianu si myslí, že kapela Radiohead si místo v čele žebříčku zaslouží, někteří ale jmenují jinou jejich nahrávku, In Rainbows (2007).

Radiohead

3. Arctic Monkeys – Whatever People Say I Am, That´s What I´m Not (2006)

Arctic Monkeys - Whatever People Say I Am, That´s What I´m NotCo to je: První album sheffieldské kapely Arctic Monkeys (letos se "opičky" objevily i u nás), které se stalo nejrychleji prodávaným britským debutem. Název alba vychází z citace herce Alberta Finneyho z filmu Saturday Night and Sunday Morning z roku 1960. Frontman kapely Alex Turner toto jméno vybral poté, co si všiml, že deska a film v určitých směrech vnímají život podobně.
Důvod: Na téměř konceptuální desce v první osobě cápci z Arctic Monkeys vypráví příběhy klubových frajírků. Že by mluvčí nové generace?
Co na to čtenáři: Ti, kteří se k třetímu místu kapely vyjadřují, například píší: Není to můj šálek kávy, ale mezi top 10 tahle nahrávka určitě patří.

Arctic Monkeys

http://www.youtube.com/watch?v=2W_hEdt1Xes&feature=fvw

Kdo se umístil dál:
4. The Strokes
Is This It
5. Arcade FireFuneral
6. Amy WinehouseBack to Black
7. The White StripesElephant
8. Jay ZThe Black Album
9. Salif KeitaMoffou
10. BurialUntrue

Témata: