Vizionář s neomezenou pamětí


Elegantní vzhled, kompaktní rozměry i moře funkcí – kompromis nazvaný Creative ZEN X-Fi je na světě. Tento hudební přehrávač se nejen líbí, ale také v mnohém předbíhá své konkurenty.

Variace černé a stříbrné
V ruce držíme drobný nástroj pro poslech hudby, příjem rádia, přehrávání filmů, prohlížení fotoalb, ale také diktafon nebo bezdrátový multimediální přehrávač. Je toho opravdu spousta.

Členitá, lesklá přední strana přehrávače ZEN X-Fi nabízí celkem 13 ovládacích tlačítek. Pouze jedno další, vypínací/zamykací, uteklo na spodní stranu přehrávače. Asi nejvíce vás upoutá shluk kruhů do pravidelného čtverce o délce strany tři tlačítka. I když těchto devět bezejmenných bodů působí trochu tajemně, jedná se o klasický ovládací kříž doplněný o čtyři tlačítka v rozích. Popravdě, slova o jejich pochybné existenci odvoláte až ve chvíli, kdy se dostanete k psaní textu. V takovém případě se chovají stejně jako při psaní na mobilním telefonu. Skromný displej s úhlopříčkou nevelkých 6,5 cm vyniká zejména kontrastem a smyslem pro detail. Sledování seriálů a krátkých shotů ale nejspíše upřednostníte před celovečerními filmy.

X-Fi-les
Všudypřítomná technologie X-Fi, v překladu něco jako „extrémní věrnost“, by se měla umět vypořádat se zhoršenou kvalitou hudebních souborů, která vzniká převodem písniček do komprimovaných formátů, typicky mp3. Dynamika skladeb se s tímto rozšířením rozhodně pozitivně zlepší, laicky řečeno, detaily vyniknou o něco lépe. Spolu s přehrávačem se k vám dostanou také špuntová sluchátka. Ta patří mezi ty lepší, po kterých dnes můžete sáhnout. Pokud ale nemilujete pocit gumy našťouchnuté hluboko do ucha, doporučujeme použít jakákoliv jiná s 3,5mm konektorem. Další efekt 3D dodá plochému zvuku trochu barev života. Poslední možností je vlastní nastavení ekvalizéru.

Stream přes bezdrát

Hudbu do přehrávače dostanete třemi způsoby. Kabelem ve stylu mass storage, nebo pomocí Creative Centrale, synchronizačního nástroje podobného iTunes. Za druhé na kartě typu SD, díky níž můžete rozšířit paměť přehrávače až o ušlechtilých 32GB. A nakonec bezdrátově. U verzí přehrávače 16GB a 32GB jste totiž do rukou dostali přímo bezedný měšec songů. Hudbu můžete streamovat z vlastního síťového úložiště nebo z media serveru Creative. Načítání z vlastní mediální knihovny je velmi rychlé, o něco pomaleji, a zejména v závislosti na rychlosti připojení k internetu, trvá přístup k internetovému Creative serveru. Malou nevýhodou je zatím pouze absence českých nahrávek a podcastů.

Chatovací funkce umožňují pouze IM služby MSN nebo Yahoo!. Žádný oblíbený ICQ kecálek, ani prohlížeč webových stánek. Komunita kolem přehrávačů ZEN ale přišla na způsob, jak přehrávač aspoň synchronizovat se službou last.fm. ZEN X-Fi myslí i na obstarožní, ale stále velmi populární hudební zdroj – rádia. Rovných deset hodin záznamu nabízí jednoduchý, zato velmi přehledný diktafon. S aktivní technologií X-Fi vydrží přehrávač hrát na jeden dech kolem 25 hodin. U videa je to daleko méně. Závisle na nastavení displeje, kolem čtyř až pěti hodin.

Hudba budoucnosti
Přehrávač Creative ZEN X-Fi vyniká velmi dobrou kvalitou přehrávání. Dodávané špunty stojí také za řeč a určitě v balení neleží jen jako anténa pro vestavěné rádio. Způsobem streamování multimédií z lokálního disku nebo internetového serveru přichází ZEN X-Fi jako vizionář, který neomylně nastavil cestu budoucího vývoje. Vývoje, na který si ale ve velkém ještě nějakou chvíli počkáme.