Ze zákulisí hudební reality show aneb Olga Lounová hledá kapelu


Představte si, že máte nasmlouvané koncerty, ale rozpadne se vám kapela. Jak sehnat novou, abyste neplatili pokutu za to, že nevystoupíte? Můžete poprosit hudebně nadané kamarády, kteří s vámi repertoár narychlo nacvičí, či si dočasně vypůjčit nějakou spřátelenou skupinu. Anebo můžete uspořádat konkurz pro veřejnost. A když konkurz zkombinujete s reality show, máte před sebou projekt Olga Lounová hledá kapelu.

Blonďatou herečku Olgu Lounovou si určitě pamatujete ze seriálu Ošklivka Katka, který běžel na Primě, anebo z retro seriálu Vyprávěj, jenž vysílá České televize nyní. Kromě hraní se ale Olga věnuje i zpívání. Ve dvou kapelách už kdysi účinkovala, teď si přes netradiční casting hledá spoluhráče do nové.

Proč jste se rozhodla uspořádat takový konkurz?
Nedávno se mi rozpadla kapela. Měli jsme už domluvené koncerty, které jsou vázány smlouvami, takže hrozí, že při nedodržení termínů Olga a ostatní porotci poslouchají zájemce o místo v kapelebudeme platit pokuty. Milan Herman (porotce první řady SuperStar a nový manažer Olgy) přišel s nápadem uspořádat casting, a aby muzikanti také jednou dostali možnost ukázat své dovednosti veřejnosti, napadl nás formát jakéhosi dokumentárního seriálu či “reality show“ pro internetovou televizi. Zároveň jsem ráda, že u nás ani v zahraničí podobná show s muzikanty nikdy nebyla, takže mohu hrdě říci, že je to světová premiéra takového pořadu.

Jak takový casting na kapelu probíhá?
Casting trvá už celý týden, vybírali jsme z kytaristů, basáků, klávesáků a bubeníků. Dnes probíhá semifinále. Jsou tu dvě kapely – v každé jsou dvě kytary, basa, klávesy a bicí – a ty hrají, dá se říct, proti sobě. Naštěstí se nám přihlásila spousta dobrých muzikantů, téměř všichni opravdu uměli hrát. Nebyla tu žádná „hvězdná pěchota“, i když pár podivínů by se našlo. Po skončení konkurzu vybereme jednotlivé hudebníky, klidně to může být část jedné a část druhé kapely.

Podívejte se na video z konkurzu na Stream.cz

Jak poznáte, že jste vybrala správného muzikanta?
Důležité je i to, jak jsou lidé schopní fungovat spolu jako kapela. Je zajímavé sledovat, jak se lidé na pódiu chovají, hlavně když vědí, že je zabírá kamera. Jsou sice nervózní, ale zároveň jim jde o hudbu a snahu ukázat, co umí. Pod tímto neobvyklým tlakem vyjde rychleji na povrch, jací jsou doopravdy.

Poslechněte si Olgu Lounovou

Do castingu se mohl přes internet nebo přes hudební školu přihlásit úplně každý. V prvním kole předvedl v místě konkurzu, v budově Music City v Praze, co umí, a pokud postoupil do semifinále, vytvořil s ostatními improvizovanou kapelu. Skupiny se pak podle svého vkusu a invence zhostily jedné z Olžiných písní.

Jedna z možných variant Olžiny kapelyNa pódiu spolu vybraní hudebníci komunikují úsporně a věcně; reagují na sebe, poslouchají se a snaží se dodat písni drive. „Teď opravdu není lehké vybrat si,“ pokyvuje Olga hlavou a zároveň dodává, že kapela se bude na písničkách podílet společně.
Starosti si dělá i Ondřej, černovlasý bubeník v kostkované košili. On už sice vypadl, na pódiu ale právě hraje jeho dvojče Jiří, také bubeník. A Ondřej Jiřímu fandí. „Je šikovný,“ říká a celý září.

Páteční kolo trvá přibližně dvě hodiny. Obě kapely napřed zkouší, pak hrají naostro. Bedlivými zraky a nastraženými uchy je provází Olga, Milan Herman, houslové ženské duo Femme2Fatale, které přišlo Olgu podpořit, a také partner Olgy, písničkář Ondřej Ládek alias Xindl X.

Ondřeji, jak vnímáte tento konkurz?
Je to pro mě nová zkušenost, protože všechny moje kapely vždy začaly na kamarádském základu. Pokud dáváte kapelu dohromady formou konkurzu, je pravděpodobnější, že najdete takové lidi, kteří vám budou vyhovovat po hudební stránce. Všichni muzikanti, co jsem tu viděl, hrajou líp než já, takže nemám obavy, že by výsledná kapela nebyla dobrá. Jen doufám, že si kapela bude rozumět i po lidské stránce. To je něco, co na Že by nový bubeník? konkurzu neodhalíte.

Chystáte novou desku, v jakém stádiu jsou přípravy?
Písně už jsou napsané, momentálně pracujeme na aranžích a zkoušíme. V březnu budeme natáčet první polovinu písniček, druhou v květnu. Deska vyjde 1. října, ale už v dubnu se můžete těšit na nový singl Láska v housce, což bude duet právě s Olgou.

Připravujete k písničce i klip?
Když všechno dobře dopadne, bude se točit v březnu. Režírovat ho bude, stejně jako Anděla a Dysgrafika, Jakub Sommer. Můžete se těšit na taneční choreografii v bollywoodském stylu uprostřed pobočky fastfoodu a taky na hodně zajímavé herecké obsazení.

Láska v housce ale není jediná vaše spolupráce s Olgou…
Napsali jsme spolu několik českých textů ke starším Olžiným písním, které byly původně v angličtině, a také jsem pro ni napsal několik nových songů. Ale ještě není jisté, jestli se na desce objeví. Olga má totiž v šuplíku tolik vlastních písníček, že by se z nich daly natočit dvě desky. Teď ji čeká nelehký úkol vybrat ty nejlepší.

Zatímco jsme si povídali, na pódiu dohrála i druhá kapela. O své nové skupině rozhodla Olga Lounová hned v sobotu, v pondělí začal nově sestavený tým hrát. „Na koncerty se těším,“ říká Olga. „A jsem zvědavá hlavně na reakce lidí.“

Témata:,