5 tipů, kam v Londýně zajít na koncert do dobrého klubu

ondrejbambas

Nedělní cestování na Koule.cz nabízí: až pojede letos na výlet do Londýna, přibalte si kromě průvodce po kavárnách a místech na svačinu od Alberta Černého z Lake Malawi i tenhle manuál k londýnským klubům. Mohl by se vám hodit, až nebudete mít chuť na bagetu, ale na koncert. Třeba tam, kde hráli zmiňovaní Lake Malawi anebo v prostoru, kde místo hudebníků běžně stávají police s cédéčky.

Scala

Adresa: 275 Pentonville Road, King´s Cross, London N1 9NL

Severně od centrálního Londýna u vlakového nádraží King’s Cross (

. Víkendy patří tradičně taneční hudbě, kterou kurátují občas i známé kapely, takže kromě house a dub muziky zde zatancujete na indie mixy.   

LONDÝN: 5 míst, kde se zastavit na svačinu

Electric Brixton

Adresa: Town Hall Parade, London, SW2 1RJ

Ze severovýchodní části Londýna se život pomalu přesouvá i směrem na jih. Brixton je známý zejména díky svému hudebnímu svatostánku O2 Brixton Academy, podobně věhlasné koncerty se ovšem odehrávají i v o něco menším Electric Brixton. Původní kino z počátku 20. století se v osmdesátých letech stalo díky přeměně v klub zvaný The Fridge sídlem Africa Centre nocí, kde se hrál soul s hravým funkem. Dnes má po nákladné rekonstrukci kapacitu více než 1000 míst a snaží se být doplňkem O2 Brixton Academy a hostí interprety jako Ella Eyre či Swans nebo taneční nocí Rebel Bingo. Snaží se tak oživit méně škrobený černošský jih. Jakmile vejdete dovnitř, pod modro-zlatými blakony na šedavé ulice okamžitě zapomenete.  

Electric Brixton/foto Facebook klubu

The Lexington

Adresa: 96-98 Pentoville Road, London, N1 9JB

Klub The Lexington ve čtvrti Islington má hlavní sál nezvykle umístěný v patře, kam se šplhá po úzkém schodišti lemovaným polepenými plakáty odehraných koncertů. Přednost tu mají hlavně kluboví interpreti, jejichž sláva teprve přijde, popřípadě kteří mají desku v přehrávačích Rough Trade shopu, který tu mimo jiné pravidelně pořádá Pop Quiz. Vstupné většinou nepřesáhne 10 liber, na druhou stranu na alkoholu příliš neušetříte. Alespoň ale můžete vybírat z široké škály amerických piv a bourbonů, které dokonale ladí k interiéru. Dole si to můžete užít i mimo čas koncertů.

The Garage

Adresa: 20-22 Highbury Corner, London, N5 1RD

Nepříliš nápadný klub The Garage v těsné blízkosti stanice Highbury & Islington má na londýnské scéně velmi dobrou pověst. Jeho nejslavnější časy, kdy tu musela každá z kapel, která stála o úspěch, zahrát, už pominuly, prostor má však pořád velmi dobrou „klubovou“ atmosféru. I proto tu odehráli koncem letošního ledna svůj exkluzivní set Kasabian. V minulosti v klubu stejně starém jako Česká republika zahráli i hvězdní Green DayRed Hot Chili Peppers nebo Oasis. V půlce listopadu loňského roku se tu ukázali i naši Lake Malawi. Přestože poslední dobou se umělci přesunují do západních klubů jako Bush Hall, na dobré akce tu může narazit i dnes.   

Rough Trade East

Adresa: Old Truman Brewery, 91 Brick Lane, London, E1 6QL

Už v 70. letech byly položeny základy největšího nezávislého obchodu s nahrávkami ve Velké Británii Rough Trade. Kromě vinylů a cédéček v něm najdete taky spoustu knih, merchandise a kavárnu. Zejména o víkendech se tvoří fronty u fotobudky, narváno bývá ovšem i během týdne v podvečerních hodinách, kdy boxy s nahrávkami vyklidí místo fanouškům živé hudby. Mezi hosty koncertujícími v obchodě se v nedávné minulosti objevili mimo jiné Blur, The xx nebo Manic Street Preachers. Rough Trade nedávno oslavil rok od otevření největšího obchodu s nahrávkami v New Yorku. Za krátkou existenci se díky renomovanému jménu a kvalitní spolupráci stal oblíbeným spotem pro začínající i ostřílené hudebníky. Ale o New Yorku někdy příště…