10 bizarních fobií, kterými někteří lidé opravdu trpí

Michaela Maršálová

V dnešní době není neobvyklé cpát se antidepresivy a navštěvovat psychiatra. Pokud má člověk depresi nebo nějaké trauma z minulosti, dá se to pochopit. Někteří jedinci však navštěvují odborníky kvůli fobiím, které vaše hlava nepobere. Přečte si o nich.

  1. Hafefobie

Hafefobie se řadí mezi úzkostné poruchy. Člověk se chorobně bojí toho, že se ho někdo dotkne. Někteří mají strach jen z dotyku opačného pohlaví. Často jde o následek ze sexuálního napadení. Společenský život je pro tyto jedince velmi obtížný.

  1. Ergofobie

Ergofobie je strach z práce. Tito jedinci pociťují úzkosti během různých činností, které musí udělat. Nejde jen o zaměstnání, ale i o běžné činnosti v životě, při kterých člověk musí vydat nějaké úsilí. Ergofobici se bojí, že nedokáží odvést svoji práci dobře. Často si myslí, že jsou neschopní.

  1. Neofobie

Lidé trpící neofobií mají chorobný strach z nových věcí, míst, činností a situací. Ten je paralyzuje natolik, že se pohybují jen v prostorách, které jsou jim dobře známé. Vyhledávají jen rutinní práce, kde nemusí dělat nic nového.

  1. Philofobie

Předchozí fobie jsou rozhodně divné, ale tahle je spíše smutná. Philofobie znamená cítit úzkost ze zamilování se do někoho. Dotyčný má strach někomu dát najevo lásku a vzít si ji od něj.

  1. Ablutofobie

Člověk s ablutofobií často zanedbává hygienu. Nechce se mýt, protože z toho má chorobný strach. Nejčastěji se tato fobie vyskytuje u dětí a u žen. Může za ni nějaký traumatický zážitek spojený s vodou. Jeden člověk může mít strach jen z koupání ve vaně a druhý zase třeba ze sprchování. Obojí je však pro normálně fungujícího člověka nepochopitelné.

  1. Nomofobie

Nomofobie je fobie dnešní doby. Jedinec má strach, že ztratí mobilní telefon, vybije se mu na něm baterka nebo přestane fungovat pokrytí signálu. Pokud ho takový člověk zapomene doma a jde do práci či školy, je celý nesvůj a pociťuje úzkost na hrudi. Raději se pro svého miláčka vrátí i za tu cenu, že přijde pozdě.

  1. Decidofobie

Lidé, kteří trpí decidofobií, mají velký strach z rozhodování. V minulosti pravděpodobně učinili několik špatných rozhodnutí. Často je odkládají nebo doufají, že to za ně udělá někdo jiný. Pokud se sebou dotyčný nic neudělá, stane se pravděpodobně závislý na názorech druhých lidí a zhroutí se z toho.

  1. Heliofobie

Heliofobie je velký strach ze slunce. Člověk postižený touto chorobou se vyhýbá slunečním paprskům, což velice závažně zasahuje do jeho života. Silně odmítá vylézat ven, když je hezky. Má pocit, že sluneční paprsky se mu zabodávají do kůže a musí z nich rychle utéct do stínu.

  1. Mysofobie

Mysofobie je chorobný strach ze špíny a nečistot. Nepochybně si dovedete představit, jak to musí v životě tito lidé mít těžké. Mysofobici cítí úzkost pokaždé, když se dotknout něčeho, co není čisté. Neustále po domě i venku chodí s kapesníčky a bez nich se ničeho nedotýkají. Tito jedinci musí neustále doma uklízet, jinak by se brzo zbláznili.

  1. Tafefobie

Tafefobik má přehnaný strach, že ho pohřbí zaživa. V minulosti bychom tuto fobii mohli označit za oprávněnou, protože lidé v historii neměli tak dobré zdravotnické zařízení a znalosti jako dnes a k pohřbení zaživa docházelo poměrně často – rozhodně víc než v současné době.