10 filmů z osmdesátek, které stojí za zkouknutí

David Šohaj

Osmdesátky nebyly jen o politických převratech, walkmanech a všudypřítomných telefonech s dlouhatánskými šňůrami. Tahle dekáda dala vzniknout i řadě nezapomenutelných filmových trháků. Které z nich dodnes neztratily svoje kouzlo?

Osvícení (1980, Velká Británie / USA). Psychologický thriller, který vás i dnes vyděsí mnohem spolehlivěji než současná hororová produkce. Předlohu napsal Stephen King, na režisérskou stoličku usednul Stanley Kubrick a hlavní roli získal Jack Nicholson. Prostě zaručený recept na dorbý film. Skoro dvě hodiny hrůzostrašné podívané v hotelu někde na konci světa. A abychom nezapomněli, do dvou let bychom se měli dočkat filmového pokračování Doktor Spánek, takže proč neoprášit „jedničku“?

Zuřící býk (1980, USA). Po premiéře Rockyho v roce 1976 se rozpoutala vlna zájmu o box. Tenhle biják je nezapomenutelnou odpovědí na zvýšenou poptávku. Životopisný snímek o boxerovi Jakeu LaMottovi v podání Roberta De Nira patří k tomu nejlepšímu ze světa sportu, co se kdy dostalo natočilo. Nezapomenutelné herecké výkony a ta pravá osmdesátková syrovost.

Dobyvatelé ztracené archy (1981, USA). Když spojí síly Steven Spielberg a George Lucas, musí vzniknout něco výjimečného. Anebo někdo. Tím někým se stal Indiana Jones a tenhle archeolog jako z divokého západu v podání Harrisona Forda pomohl definovat celé filmové desetiletí. A akční žánr jakbysmet. Bájná Archa úmluvy nesmí padnout do rukou nacistů. A Indy je tím nejpovolanějším ve hře.

E.T. – Mimozemšťan (1982, USA). Legendární rodinný biják, který nám krom Drew Barrymore představil také jednoho z nejznámějších zástupců UFO v popkultuře. Steven Spielberg zkrátka umí a tenhle příběh vás i přes nekonečnou dávku klišé chytne za srdce i po více než třiceti letech od premiéry.

Krotitelé duchů (1984, USA). Nejspíš vůbec první fantasy film, který jste kdy viděli. Když se v New Yorku objeví duchové a jiné paranormální úkazy, je tady speciální jednotka parapsychologů, kteří jsou zrovna bez práce. Bill Murray a jeho tým to má pod kontrolou. Nebo se to alespoň může na první pohled zdát.

Terminátor (1984, USA / Velká Británie). Kdybyste v té době někomu řekli, že to Arnold dotáhne až na guvernéra Kalifornie, byli byste za blázny. Rakouský kulturista je ale ikonou na všech frontách. A režisér James Cameron to moc dobře věděl už v době, kdy na Zem poslal kovového zabijáka z roku 2029. Časový paradox je prostě skvělá zápletka.

Návrat do budoucnosti (1985, USA). Legendární snímek, který navždy změnil žánr sci-fi. Klasické téma o cestování časem a napáchání škod v jiné době dodnes nedostalo lepší zpracování. Michael J. Fox v hlavní roli je prostě nezapomenutelný a způsob výpravy překonal svou dobu na dlouhé roky.

Snídaňový klub (1985, USA). Jak to chodí na střední škole v USA? Jak mohou všichni ti šprti, namyšlené královny krásy a podivíni fungovat dohromady? Tenhle film nám přinesl už před třemi desetiletími kvalitní sondu do západního způsobu života. Hvězdy jako Paul Gleason nebo Emilio Estevez se už nesmazatelně vepsaly do dějin kinematografie.

Smrtonosná past (1988, USA). Zrození kultu Die Hard. Akční thriller, který nám charismatického Bruce Willise už navždy vryl do paměti jako drsného policajta Johna McClanea. Německý terorista versus výkvět americké spravedlnosti. Kdo řekl, že klišé nejsou nadčasová? Čtyři pokračování z let 1990 až 2013 snad mluví za vše.

Jednej správně (1989, USA). Nejznámější dílo slavného režiséra Spikea Leeho. Postupně vygradovaný střet mezi italoamerickou a afroamerickou kulturou nádherně vykresluje sociální a politické podhoubí v amerických metropolích. Komedie a zároveň drama, které se v zámoří oprávněně stalo kultem.