10 nejdražších únosů v historii: Jaké bylo největší vyplacené výkupné?

mim

Představte si tu hrůzu, kdyby někdo vámi milovaný byl unesen. Na AXN ale víte, že vám může pomoci tým ze seriálu Výkupné, tedy alespoň v tom televizním světě. Ale jak je tomu v reálu? Jaké největší výkupné bylo kdy za člověka zaplaceno?

  1. Samuel Bronfman ($2.3 milionů v roce 1975). Tato neuvěřitelná částka byla sice zaplacená poté, co jeho otec obdržel audio nahrávku s hlasem Sama , ale únosci ho zadržovali navíc ještě týden. 21letý dědic destilační společnosti Seagram byl zachráněn FBI v bytě v New Yorku, kde byl držen, a peníze byly navráceny zpět.
  2. John R Thompson ($3 milionů v roce 1974). Prezident společnosti Firestone byl unesen argentinskými gerilami. Naštěstí ho vrátily v dobrém zdraví. V daném roce byl pátým vysoce postaveným americkým manažerem, který byl unesen – a to byla teprve polovina roku.
  3. John Paul Getty III ($3 miliony v roce 1973). Vnuk ropného impéria byl unesen italskou mafií. Poté, co únosci nedostali 17 milionů dolarů, které požadovali, uřízli chlapci ucho a poslali ho do novin. Poté snížili svoje požadavky na 3 miliony dolarů, které rodina zaplatila.
  4. Enrique Metz ($5 milionů v roce 1975). Únosci byli opět z řad argentinských geril.
  5. Patty Hearst ($6 milionů v roce 1974). 19letá dědička mediální korporace Hearst a její přítel byli uneseni Symbioneskou osvobozeneckou armádou, levicovým a militantním americkým hnutím, aktivním mezi lety 1973 až 1975. Únosci chtěli po jejím otci 70 milionů dolarů. Mediální magnát dal 6 millionů dolarů. Jenže to únoscům nestačilo a proto Patty nevydali. Dívka se k nim později sama přidala a stala se kriminálním živlem – klasický příklad Stockholmského syndromu.
  6. Charles Lockwood ($2 miliony v roce 1973 a $10 milionů v roce 1975). Charles byl unesen dvakrát tou samou organizací – argentinskou skupinou ERB. Za 26 měsíců tak umožnil únoscům vydělat více než 50 milionů dolarů, pokud se to přepočítá na současnou měnu.
  7. Victor Samuelson ($14,3 milionů v roce 1974). Victor Samuelson byl unesen marxistickými rebely v roce 1974. Než za něj bylo vyplaceno výkupné, byl držen v zajetí přes 100 dnů.
  8. Walter Kwok ($77 milionů v roce 1997). Walter byl syn jednoho z největších čínských byznysmenů. Únoscem byl Cheung Tze-keung, obávaný činský gangster, též známý jako Big Spender neboli Pán útrat.
  9. Victor Li ($134 milionů v roce 1996). Li, syn hongkongského magnáta, byl další obětí Pána útrat, který tentokrát požadoval výkupné ve výši 197 milionů dolarů. Tento obávaný gangster byl nakonec chycen a popraven.
  10. Juan a Jorge Born ($60 milionů v roce 1974). Bohatí bratři a obchodníci s obilím byli únoseci propuštěni poté, co zaplatili 60 milionů dolarů. Okamžitě přemístili svou společnost do Sao Paola.