GALERIE, ze které zrak přechází: 12 míst jako z pohádky, která opravdu existují

Redakce

Kdo se chce cítit jako v pohádce, nechť navštíví tato místa. Spokojenost zaručena!

 1. Malé Benátky (Colmar, France). Pojmenování navozuje podobnost s italským městem a není to náhoda. Čtvrť je protkána vodními kanály, které brázdí loďky plné turistů. Ti nemohou odtrhnout zrak od pestré květinové výzdoby, mnoha mostů a zábradlí, stejně jako od barevných hrázděných domů a malebných zákoutí. Stojí tu za to ochutnat vynikající víno z alsaských vinic.
 2. Ta Prohm (Siem Reap, Kambodža). Ta Prohm byl postaven na konci 12. století. Jmenoval se Královský chrám a byl domovem pro více než 12 tisíc lidí. Pro potřeby panovníka pracovalo dalších 80 tisíc obyvatel okolních vesnic. Vnější zeď je dlouhá přes tři kilometry a obklopuje 650 tisíc čtverečních metrů již většinou pohlcených džunglí. V dnešním Ta Prohmu je vlhko a šero. Nicméně dříve zde pro potěšení panovníka tančilo na 600 dívek.
 3. Hoh Rain Forest (Washington, USA). Stromy jsou zde pokryté hustým, v dlouhých provazcích dolů spadajícím mechem. Z obyčejného hustého lesa vytváří magický až strašidelný hvozd. Pod kopci tu tečou malé potůčky, jasné a průzračné a přesto se zelenající vodní květenou. Dlouhá procházka bere dech a neustále se musíte ohýbat pro spadlou čelist.
 4. Neuschwastein, zámek (Bavorsko, Německo). Jestliže věříte na pohádky, jeďte právě sem. Král Ludvík II. Bavorský ho nechal postavit jako své útočiště i jako monumentální operní scénu pro Richarda Wagnera. Kromě panovníka zde žilo jen několik málo sluhů a služek. Veřejnosti byl zámek zpřístupněn po 2. světové válce.
 5. The Dark Hedges (Ballymoney, Irsko). Nádherné stromořadí. Vysazeno rodinou Stuart v 18. století. Chtěli tak zaujmout ostatní při vstupu na své panství. Myslíme, že se jim to docela slušně povedlo. Stromy současně patří mezi nejvíce fotografovanou přírodní atrakci v Severním Irsku.
 6. Skazka kaňon (Tosor, Kyrgystán). Skazka kaňon je v překladu Pohádkový kaňon. Je známý svými oranžovými horami a úzkými cestičkami vedoucími mezi nimi. Oblast je poměrně rozlehlá a stojí za to poodejít dál od hlavní cesty – až tam se totiž dají nalézt nejkrásnější koutky.
 7. Chateau de Chenonceau (Chenonceau, Francie). Je to zámek situovaný cca 240 km jihozápadně od Paříže, nedaleko soutoku řek Cher a Loira. Stojí na místě původního vodního mlýna, který byl na počátku 16. století nahrazen zámkem. Po zámku ve Versailles je druhým nejnavštěvovanějším zámkem ve Francii.
 8. Historické jádro Českého Krumlova (Český Krumlov, Česká republika). Jeden domácí příklad za všechny. Je to pohádka a středověký charakter je zde cítit na každém rohu. Doporučované místo pro milenecké zálety i čistě kulturní návštěvy.
 9. Waitomo Glowworm Caves (Waitomo, Nový Zéland). Na Novém Zélandu svítí jeskyně bez elektřiny. Mohou za to larvy – světlušky. Čím jsou hladovější, tím víc svítí. Jeskyně je stará 30 milionů let, ale byla objevena až ve 40. letech 19. Století.
 10. Quinta de Regaleira (Sintra, Portugalsko). Místo s božským kouzlem a tajemstvím za každým rohem. Kombinace stylů jako jsou románský, gotika a renesance udělala tuto lokalitu naprosto jedinečnou. Užijte si podzemní jeskyně, jezera, věže a nekonečné zahrady ve dne i v noci.
 11. Klášter Mont Saint Michel (Mont-St-Michel, Francie). Hora sv. Michaela, je žulový, 80 metrů vysoký, přílivový ostrov v severozápadní Francii u pobřeží Normandie. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je cca 15 m. Nachází se zde četné historické památky (klášterní kostel z 11.–16. stol., gotické klášterní budovy nebo třeba opevnění z 13.–15. stol.). Jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Pecka!
 12. Staré město (Hallstatt, Rakousko). Domky a uličky neuvěřitelně malebného Hallstattu jsou nalepené na skalách nad vodou. Západní přístupová cesta musí procházet tunelem v hoře a hřbitov u kostela je tak maličký, že se do něj místní nebožtíci nikdy nemohli vejít. A právě proto najdete v Hallstattu světový unikát – kostnici s 1200 lebkami. Pozor, kopie městečka je i v Číně.
4 tipy na dobrodružnou dovolenou. Kam vyrazíte vy?
10 míst, která vás uhranou krásou