13 návyků vysoce nesoustředěných lidí: Nevidí les mezi stromy…

Redakce

S masivním vstupem technologií do našich životů a informační explozí, kterou zažíváme na každém kroku, je těžké se soustředit. A přitom lidé, kteří se nesoustředí, mají negativně ovlivněn osobní i profesní život.

 1. Nevidí les mezi stromy. Mají mnoho projektů a utápí se v detailech. Nejsou schopni si spojit souvislosti a nakonec nemají tah na branku. V důsledku čehož nestíhají a neodevzdávají v termínech.
 2. Nemají plán. Nevědí, co je čeká následující den. Kdyby ho měli, můžou si postupně odškrtávat úkoly a vědět, jak na tom průběžně jsou. Pomůže jim to být zodpovědnými a zaměřit se na důležité. Což je půlka výhry.
 3. Ztrácejí pojem o čase. Souvisí to s předchozím bodem o plánování. Pochopení, že čas není neomezený a že se dá stihnout jen určité penzum věcí, je klíčové. Je to tenká červená linie, která rozhoduje o rozdílu mezi úspěchem a neúspěchem. Soustředění lidé si nenastavují jen hodinky, ale i svůj vnitřní čas. Například se pak budí bez budíku přesně, kdy je třeba. (ano i v pět ráno)
 4. Snadně se nechají rozptýlit. V práci hned začnou drbat s kolegou, vyruší je pípnutí mobilu a hlavně si toho nejsou vědomi. Vědomí, že teď něco dělám a jen to je nejlepší způsob jak zlepšit produktivitu dané činnosti. Multi-tasking lze také praktikovat, ale s vědomím, že sami sebe nenecháme vyrušit.
 5. Chodí pozdě. Jednoduše mají nerealistické představy o čase a svých schopnostech do něj vměstnat vše, co hodlají udělat. Začínají projekty těsně před odchodem, to samé platí o telefonátech anebo třeba puštění pračky. Je nutné najít příčinu a eliminovat ji.
 6. Neumějí prioritizovat. Vše se jim zdá stejně důležité a to není pravda. Nevědí, že každý problém se řeší snáze, pokud se rozdělí na menší problémy.
 7. Netřídí svá a očekávání ostatních. Pak z toho jsou velice překvapeni, co že je to za výsledek jejich konání.
 8. Otálejí až do poslední chvíle. Chtějí být úžasně kreativní a všechno mít vyšperkované. Nicméně by jim stačilo odevzdat dílko na osmdesát procent a šlo by to také. Detaily se dají dodělat za pochodu.
 9. Mají bordel na stole, v autě, všude. Proč? Protože ho mají ve své hlavě. Neorganizují si mozek a to se pak odráží na všem.
 10. Nedotahují. Chtějí se všem zalíbit a pak své činnosti rozjedou a nikdy nedokončí nebo až po několikerém upozornění. Postupně dostanou nálepku nespolehliví a začnou být nevyhledávaní a přestanou být v oblibě.
 11. O všechno si dělají starosti. Ale to znamená, že se opět věnují i nepodstatným věcem.
 12. Neodpočívají. Nedají si šanci se zastavit a normálně zamyslet. Místo toho ve cvalu někam přebíhají a jejich mozek s nimi. Akorát, že to k ničemu není. A zhluboka dýchat by jim také pomohlo.
 13. Necvičí se v soustředění. Dá se to cvičit, ale vyžaduje to alespoň nějaké předsevzetí a jeho dodržení. Odolat návalu informací není jednoduché a tak je třeba schopnost soustředění rozvíjet a udržovat.

40 výhod typického bezdomovce oproti typickému zaměstnanci

15 + 1 děsivých typů, které jste alespoň jednou potkali ve fitku