15 špatných návyků, které můžou za to, že vypadáte staře. A bude hůř

Pavla Gabrhelíková

Osmnáct je vám za týden, ale na občanku už se vás nikdo nezeptal už dobré tři roky? Teď vám to možná nevadí, ale pokud si udržíte níže zmíněné návyky, budete za pár let vypadat jako mámina starší sestra.

 1. Nepoužvát opalovací krém. Sluníčko je fajn, ale naši kůži vysušuje. Takže pokud nepoužíváte dost silný opalovací krém, budete za pár let vypadat jako shrnovací kozačka.
 2. Kouříte. Že umřete na rakovinu plic, to vám říkat nemusíme. Co jste ale určitě nevěděli, je, že za každých pět kuřáckých let se vám kromě nádorů zvětší i pytle pod očima.
 3. Neustále se nervujete. Rozčilování vede k předčasnému stárnutí. Stres, vztek a shon tělo vyčerpávají a odrazí se to i na vašem obličeji.
 4. Nenosíte sluneční brýle. Jestli se célé léto “šklebíte” do sluníčka, nezachrání to ani mateří kašička z nejdražších krémů.
 5. Spíte s hlavou zabořenou do polštáře. Tlačení obličeje do polštáře každou noc se postará o to, že vám pokrčený ksicht už zůstane. Pokud na zádech neusnete, pořiďte si polštář z takového materiálu, jako je hedvábí nebo něco podobně jemného a klouzavého.
 6. Jste 24 / 7 přilepení na mobilu. To, jak máte neustále skloněnou hlavu, napomáhá tvorbě vrásek na krku. Zkuste si dát telefon výš. Nebo do něj nekoukejte tak často.
 7. Špatná strava. A tím myslíme především špatné diety. Anorektičky a bulimičky mají příšernou pleť, protože tělu neposkytují dostatek živin. Takže se postarejte o to, aby byla vaše strava pestrá.
 8. Nepečujete o pleť. Krém proti vráskám ve dvaceti určitě používat nemusíte. Hydratace pleti je ale důležitá v každém věku. Tak na to nezapomínejte.
 9. Pijete brčkem. Nejenom, že si tím zaděláváte na stařecké vrásky kolem rtů, navíc ale taky dáváte dost zabrat zubní sklovině. To samé platí pro pití z flašek.
 10. Chodíte do solárka. Umělé UV záření je to nejhorší, co můžete své kůži udělat. Teď to možná vypadá dobře, ale za dvacet let budete vypadat o deset let starší než vrstevnice, které solárko vynechaly. A drahý opalovací krém na tom nic nezmění.
 11. Pijete první ligu. Alkohol dehydratuje (i proto vás po něm ráno bolí hlava), a pokud jste opilí často, tělo nestíhá dorovnávat. A tolik nealka, aby bylo vše bylo v normálu, vypít určitě nedokážete.
 12. Moc běháte. Běhání je zdravé, to je pravda. Ale pokud máte špatné boty, běháte špatnou trasu nebo to přeháníte, vede to k nadměrnému opotřebování kloubů a přetěžování svalů.
 13. Mračíte se. Zvyk, který si spousta lidí ani neuvědomuje. Pokud máte v některé části obličeje zřetelně více vrásek, přestaňte se šklebit.
 14. Málo spíte. To platí obzvláště pro ženy. Ženy potřebují co nejvíce spánku, abych načerpaly dostatek energie a tělo zvládalo všechny důležité procesy v jejich těle. Jestli ponocujete, budete ve třiceti vypadat na šedesát.
 15. Nemáte sex. Lidé, kteří souloží, vylučují hormony štěstí a další super látky, kterými si naše tělo v dost věcech pomůže samo. Proto mají ve tváři takovou zvláštní jiskru. A zůstane jim dlouho.