5 aktuálních seriálů od Netflixu, které si nenechte ujít

David Šohaj

Populární vysílací služba Netflix sice vznikla už v roce 1997, v Čechách si ji ale můžeme pořádně užít teprve od předloňského roku. Větší prémiovou databanku filmů, seriálů nebo třeba dokumentů byste opravdu hledali jen těžko. O zástupcích Netflixu je ale především známo to, že neváhají investovat do svých vlastních projektů rozpočty v řádech milionů dolarů. A často se tak výpravou a formou zpracování seriálů dokážou přiblížit nebo dokonce vyrovnat předním produkcím z Hollywoodu. Které z aktuálních seriálových trháků na Netflixu byste ani náhodou neměli ignorovat? Připravili jsme pro vás krátký přehled. Ne všechny seriály jsou přímo od Netflixu, patří ale k tomu nejlepšímu v současné nabídce služby.

BoJack HorseMan. Tahle animovaná šílenost se zrovna dočkala páté série. Nejvyšší čas začít sledovat. Hlavní protagonista. Kůň-humanoid BoJack, byl v 90. letech hvězdou oblíbené televizní show. Té už je ale dávno konec a vyhořelý herec neví co se životem. Tak trochu tragikomický hrdina se vyrovnává se silným strachem o vlastní existenci, a i když se často budete smát, nechybí tady ani hlubší podtext. Surrealistická komedie je navíc obsazena hvězdnými hlasy Will Arnetta, Amy Sedaris nebo Aarona Paula. Tahle podívaná sice určitě není pro každého, nás ale pohltila.

Travellers. Tato kanadská sci-fi série se zatím zdaleka nedočkala pozornosti, kterou by si zasloužila. Stojí za ní samotný Brad Wright, který se proslavil především jako spolutvůrce kultovní řady Stargate SG-1. Jak už napovídá samotný název, vše se točí okolo cestování časem. Nečekejte ale žádné klišé. Na Netflixu zatím najdete dvě série – a třetí se už pilně připravuje.

Better Call Saul. Saul Goodman, svérázný advokát z fenomenálního seriálu Perníkový táta (The Breaking Bad), se už před několika lety dočkal vlastního spin-off seriálu. Celý děj sahá do doby před událostmi z Breaking Bad a ukazuje nám, jak se z nadějného právníka Jimmy McGilla (v podání Boba Odenkirka) stal morálně flexibilní Saul Goodman. Všechno je ale poněkud složitější, opravdu nečekejte jen bezduchou komediální podívanou. Pro fanoušky Breaking Bad je tohle povinnost. A nejen pro ně.

The End of the F***ing World. Sedmnáctiletý lehce (nebo až tak lehce ne?) dysfunkční teenager James je sám o sobě přesvědčen, že je sociopat. Jeho hlavním cílem je Alyssa, nová dívka na jejich střední škole. Dají se dohromady a dají se společně na šílený útěk. Tato černošská komedie sice nepochází přímo z produkce Netflixu, určitě byste ji ale neměli zazdít. Venku je navíc jen osm epizod, každá po třiceti minutách. Tahle podívaná vám zaručeně zlepší náladu. Kdykoliv a kdekoliv.

American Vandal. Děj tohoto seriálu sleduje studentského dokumentaristu Petera Maldonado, který se na vlastní pěst pustil do vyšetřování událostí, které jeho spolužáka Dylana Maxwella dovedly až k vyloučení. Měl se totiž dopustit vandalismu na automobilech 27 vyučujících. Aby toho nebylo málo, měl je posprejovat obrázky penisů. American Vandal je inteligentní (opravdu) sociální satirou, která pracuje s klišé amerických středních škol. Zaujme vás především zpracování seriálu, který se na první pohled tváří jako nezávislý dokument. Nepodceňujte vtipně znějící zápletku a zjistěte, kdo tedy vlastně nasprejoval všechny ty penisy. Pokud máte náladu spíše na alternativní produkci, toto je tip přímo pro vás.