5 nejlepších seriálů všech dob

David Šohaj

Velké seriálové projekty renomovaných televizních stanic (nejčastěji těch amerických) nebo předplacených streamovacích služeb se v posledních několika letech těší nebývale velké popularitě. Společnosti jako FX, Netflix nebo NBC neváhají pro tyto série obětovat milionové rozpočty a obsadit ty největší herecké hvězdy, které jste dříve mohli vídat jen na filmovém plátně. Seriály tady ale byly už dlouhá desetiletí a zapomínat bychom určitě neměli ani na klasiku žánru. Tady máte (podle nás) top 5 seriálů všech dob.

Rectify. Tento brilantní seriál se v letech 2013-2016 dočkal celkem tří sérií. Pojednává o Danielu Holdenovi (Aden Young). Ten se na začátku dostane konečně na svobodu po sedmnácti letech, které strávil ve vězeňské cele. Byl totiž obviněn a odsouzen za znásilnění a zabití jedné mladé dívky. To by ještě nebylo to nejhorší – úplně nejdříve mu byl navržen dokonce trest smrti, řadu let čekal na konečný výsledek procesu – pak se ale něco stalo. Nové metody testování DNA dokázaly, že možná není vinen. Daniel se nyní stal opět svobodným člověkem a snaží se navázat ve svém životě, tam kde ho před lety zanechal. To ale v rodném městě není tak úplně jednoduché. Lokální sousedská komunita ho jen tak nepřijme.

Murder One. Kriminální seriál vycházel v USA v letech 1995-1997. Nezávislý obhájce Ted Hoffman (Daniel Benzali) stojí v čele vlastní právní kanceláře. Ted je opravdu skvělým advokátem, své klienty horlivě obhajuje i v těch nejnáročnějších případech – samozřejmě ale jen v těch významných a zajímavých pro své portfolio. Tento kriminální seriál je trochu jiný než podobné pokusy z té doby. Máme možnost nahlédnout do advokátní kanceláře devadesátých let, kdy hra zákona byla často opravdu nezřízená. U sledování Murder One vás okamžitě pohltí nostalgická atmosféra.

Perníkový táta (Breaking Bad). Tenhle seriál si získal zástupy fanoušků i v našich končinách – oprávněně. Pět dlouhých sérií nabízí dostatečný prostor pro úplné vykreslení charakterů hlavních postav, jejichž změny potom můžeme sledovat. Breaking Bad vlastně představil novodobý precedens pro televizní drama. Chytlavý příběh, skvělé herecké obsazení a hluboká sonda do lidské psychiky. Pokud jste ještě neviděli, určitě napravte. Jedná se o skutečně nadčasovou záležitost.

Pozůstalí (The Leftovers). Předměstí Mapletonu je místem, odkud najednou za podivných okolností zmizí více než stovka obyvatel. Ti, co zůstanou, mají problém. Musí dál žít; to ale není tak úplně jednoduché. Vždyť většina lidí, které za svůj život měli šanci poznat, jsou zčistajasna pryč. Propracované drama z let 2014-2017 nám představuje klasické klišé opuštěného ostrova zase trochu jinak. A vyvstává zajímavá otázka – v dnešní společnosti si často myslíme, že si poradíme sami. Skutečně by tomu tak ale bylo za všech okolností?

Sense8. Kultovní seriál, za kterým stojí bratři (pardon, dnes už sestry) Wachowští. Tvůrci kultovního Matrixu i tentokrát pracují s často psychedelickou realitou, paranormálními jevy a dosud neznámým propojením mezi osmi různými lidmi po celém světě. Ti jsou z různých vrstev, vyznání a především prostředí. Budou se ale muset naučit spolupracovat. Často je tady pohlíženo také na otázku sexuality, transgender komunity a jiná sociální témata. Seriál je tak maximálně naladěn na dnešní náladu ve společnosti, a krom povedeného science fiction vám nabídne i zajímavý vhled do filozofických úvah. Takových, se kterými mohli přijít opravdu jen géniové kalibru Wachowských.

Témata:,