5 obřích psích plemen, která svojí stavbou těla budí respekt

Eva Vogelová

Velcí psi vypadají děsivě, ale můžou mít milou povahu a jsou věrní svému pánovi. Výhodou je, že svého majitele dokáží velmi dobře ochránit a odradit potenciální nebezpečí.

  1. Svatobernardský pes

Tak zvaného bernardýna proslavily hlavně filmové série s názvem Beethoven. Filmaři ho zde prezentují jako inteligentního psa, který by pro svoji lidskou rodinu udělal cokoliv. Nejsou daleko od pravdy, ale zapomněli divákům ukázat, jak je těžké takového obra vychovat. Rozhodně mu nechybí inteligence, ale ani tvrdohlavost. Výška takového psa může dosáhnout až sto centimetrů a váha se pohybuje kolem sto kilogramů. Záleží na pohlaví plemene, feny dosahují menších rozměrů. Svatobernardský pes se dříve používal k zachraňování lidí v horách. Dokáže totiž bez problému unést dospělého člověka. Často si na něj také lehl, aby ho svým kožichem zahřál. Ve městě se s tímto obrem těžko setkáte, protože pro svůj zdravý vývoj potřebuje velký prostor.

  1. Irský vlkodav

Irský vlkodav byl vyšlechtěn ze zkřížení dogy a chrta. Původně sloužil lidem k tomu, aby lovil vlky, což můžete poznat již z názvu tohoto plemene. Dnes jde o společenské plemeno, které přimyká ke svému pánovi. Irský vlkodav velmi vyniká svým vzhledem, měří totiž okolo sedmdesáti pěti centimetrů a váží přes padesát kilogramů. Někteří dobře rostlí pejsci mohou dosahovat téměř sto centimetrů. Pokud se postaví na zadní tlapy, je větší než většina lidí. Pokud máte strach ze zlodějů nebo vám znepříjemňuje život váš soused, pořízení irského vlkodava může tyto potíže jednoduše vyřešit. V lidech přirozeně svým vzhledem budí respekt.

  1. Novofundlandský pes

Novofundlandský pes sice měří jen okolo šedesáti pěti centimetrů a váží zhruba šedesát pět kilogramů, ale svojí vizáží připomíná opravdového medvěda. Pokud ho od malička nebudete cvičit, velkého hlídače a ochránce domova v něm nenajdete. Na pohled vypadá sice děsivě, ale má velmi milou a hravou povahu. Podobně jako svatobernardský pes je velmi tvrdohlavý. Když si na procházce usmyslí, že už nepůjde dál, nehnete s ním. Zbožňuje vodu. Mezi tlapkami má plovací blány, takže je skvělý plavec. Novofundlandský pes se dříve vychovával k zachraňování tonoucích lidí. Kvůli své husté srsti v letních vedrech velmi trpí a to je možná jeden z důvodů, proč se vždy rád žene do vody.

  1. Anglický mastif

Pojmenování mastif vzniklo ze slova masty, což znamená silný. Jde o velmi trefný název, protože anglický mastif je jedno z největších psích plemen na světě. Měří kolem sedmdesáti centimetrů a váží přes osmdesát kilogramů, můžou mít ale i metrák. Tohoto obra dříve lidé používali ve válkách, protože dokáže velmi statečně bránit území svého pána. Rozházet si to s ním nechce nikdo.

  1. Německá doga

Německá doga se dříve používala k práci, lovila potravu, hlídala dobytek a ochraňovala svého majitele. Dnes už naštěstí „slouží“ jen jako zodpovědný a milý společník svého pána. Měří okolo devadesáti centimetrů, váží zhruba osmdesát kilogramů. Německá doba je obří, budí v lidech respekt, ale ráda se mazlí a vyhledává přítomnost svého pána. I když je to mazel, ochránit v případech nouze pána též umí.

Témata:, ,