5 tipů, kde se v Izraeli zastavit na kávu, hummus i něco ostřejšího

karolinabranikova

Až budete ve Svaté zemi kráčet po stopách Ježíše nebo krále Davida, udělejte si přestávku a zaskočte si na osvěžující špenátový džus, zázvorové pivo nebo nejlepší hummus ve městě. Tady je pět ozkoušených míst, která byste při návštěvě izraelských metropolí neměli minout.

Cafe Xoho

Adresa: 17 Gordon Street

Živá, veselá, barevná, tolerantní, multikulti. Přesně taková je kavárna Cafe Xoho v Tel Avivu, ukrývající se na adrese 17 Gordon Street. Pár minut od jedné z hlavních přímořských promenád zde můžete posnídat domácí pečivo všeho druhu (včetně skvělých bagelů!) nebo si dát fresh džus se špenátem. Velká část jídelníčku je vegan friendly, ale ani zatvrzelí odpůrci zeleniny nezůstanou o hladu. Večer kavárna ožívá živou hudbou a zcela nenápadně se proměňuje v malý bars velkou dávkou atmosféry. Nastává tak ideální příležitost, abyste se seznámili s veselými domorodci, ucucávajícími skvělá místní piva. 

Hravost celé kavárny se nevytrácí ani na toaletách. Pro ty, kteří mají potřebu zanechávat na záchodových zdech duchaplné vzkazy, v Xoho připravili barevné lepicí papírky stickies. 

Sira Pub

Adresa: 1 Ben Shatakh Street
Do undergrondouvého klubu Sira povedou první kroky všech party zvířat toulajícíh se po ulicích Jeruzaléma. O tomhle inkubátoru pro avantgardní a nezásvislé hudebníky místní často mluví jako o D1 baru, což ve všech českých řidičích vyvolá několikavteřinový záchvat paniky. Malý a temný prostor vonící po všech možných typech kouře je Mekkou místní omladiny, která si – narozdíl od starších obyvatel Izrarele – nehraje na etnické nebo náboženské rozdíly, kterých se Svatá země plná. Všichni zde v míru a klidu popíjí pivo a vlní se do rytmu elektra, raggea, hip-hopu nebo jakékoli jiné živé hudby, kterou zde každý večeř pouštějí tamní DJs. Na atmosféru tak trochu jiného Jeruzaléma můžete narazit po cestě od Jaffské brány ke Katedrále Trinity v samém centru města na 1 Ben Shatakh Street. 

Tamar Cafe

Adresa: 57 Sheinkin street

Tenhle podnik je něco jako pražská Slavie chudých. Zakouřený, ale neskutečně charizmatický podnik, v němž se scházela telavivská intelektruální smetánka, herci, výtvarníci, spisovatelé, politici… prostě všichni. Kavárnu vlastní paní Sara Stern, která ve věku 88 let ještě předloni vysedávala před svým podnikem, nasávala čerstvý vzduch a povídala si s příchozími. A dokonce se nechala vyfotit! V Tamar Café si dejte kafe nebo čaj, ale raději venku na zahrádce. A když půjdete kolem v pátek, možná, že vás nechají přidružit se k šachovému turnaji, který tu probíhá.

Paní Sara osobně, říjen 2013

Abu Hasan/Ali Karavan

Adresa: 1 Ha‘ Dolfin Street

Abu Hasan/ Ali Karav je jedno z nejprofláklejších hummusovisť v celém Tel Avivu. Fronta dychtivých zákazníků vás dovede od Jaffského přístaviště až do zapadlé uličky Ha‘ Dolfin Street, kde v nenápadném bistru za pár šekelů prodávají na papírových táccích ty nejlepší variace pasty z cizrny a sezamu. Vedení podniku je tak punkové, že se arabští majitelé ani neobtěžují zřídit webové stránky nebo facebookový profil. I přesto loni obdržel Abu Hasan certifikát výjimečnosti od cestovatelského portálu Tripadvisor. V samotném bistru to vypadá, že se tady za posledních dvacet let nic moc nezměnilo. A to od vybení až po místní štamgasty vysedávající před podnikem s hrnkem kávy a pitou v ruce. Poměr cena-výkon-atmosféra je zde tak skvělý, že se může stát, že krátce po poledni zásoby hummusu prostě dojdou. U Hasanů se otevírá už v 8 ráno, a tak doporučujeme hummus posnídat při první možné příležitosti. 

 

Kadosh Café

Adresa: 4 Shlomtsiyon HaMalka, Jeruzalém

Tenhle podnik (funguje prý už přes 40 let) se vám bude hodit, až vyrazíte na výlet do Jeruzaléma. My jsme v něm měli pocit, jako kdyby nám spadl z nebe. Otevřeno má od brzkého rána do půlnoci a za doprovodu známé, která ve městě dlouho žije, jsme ho vyzkoušeli hned dvakrát: večer na víno (v ortodoxní čtvrti, kde se nachází, nebývá zvykem vysedávat v kavárně u vína do noci, snad i proto byla jinak velmi milá obsluha zaskočená, když jsme během několika hodin vypili tři láhve skvělého vína Kishor) a druhý den na brunch. Sedět se dá jak na ulici a pozorovat při tom cvrkot jeruzalémského centra, tak uvnitř: skvělé jsou toasty, obložený chleba i pečivo z místní pekárny. Kavárna je postavená v evropské, středomořském stylu, má velmi sympatický, byť střídmý interiér, a vyznačuje se tím, že je v ní často plno. Existuje lepší vizitka?

Závěrečný tip:

Za zábavou na nádraží

v Jeruzalému (The First Station) i v Tel Avivu (Hatachana) fungují na bývalých železničních zastávkách sympatické podniky, kam můžete zajít na drink, nakoupit čerstvou zeleninu, ovoce, pečivo anebo třeba designové kousky oblečení nebo doplňků. Žije to tam přes den i večer a celý prostor těží z nádražního prostoru; staré nádražní haly nejen hezky vypadají, ale mají i praktický účel. Jsou v nich návštěvnická centra či výstavy.

Nádražní budova v přístavní části Tel Avivu. Teď se sem chodí za zábavou//foto hatachana.co.il
Témata: