5 zajímavostí o Velikonocích

Pavla Gabrhelíková

Pro mnoho lidí jsou Velikonoce jen dalším volným dnem. Ve skutečnosti se v nich ale skrývá mnohem víc. Přečtěte si o nich těchto pět zajímavostí, ať se doma o volnu blýsknete.

  • Vajíčka. Ještě než si je uzurpovali křesťani, byly vajíčka symbolem zrození pro pohanské kultury. Vajíčko je jinými slovy představitelem blahobytu, dostatku a štěstí. Tradice darování vajíček sahá až do 12. století. Tehdy je posvěcená duchovní rozdávali lidem v kostele. Ti je pak doma snědli obklopení rodinou.
  • Horká brambora. Na vajíčcích je založená i tradiční křesťanská hra. Kněz v kostele hodil vařené vejce mezi chlapce. Ten, u koho bylo úderem dvanácté, si ho mohl nechat. Tato hra se nazývala „Horká brambora“.
  • Největší vejce. A u vajíček ještě zůstaneme. To největší na světě vážilo sedm a půl tuny, měřilo osm a půl metru a pracovalo na něm dvacet sedm lidí. Bylo to v roce 2015 v Argentině.
  • Zajíček. Symbolem Velikonoc se stal údajně v Německu. Není jisté, kde se vzal, ale první zmínky se datují do roku 1682 a nejspíš se jako symbol Velikonoc rozšířil jen díky pohádkám, ve kterých vystupoval. Má symbolizovat jaro a plodnost, protože na jaře se rodí malí zajíčci.
  • Proč zrovna Velikonoce? Pro křesťany je tento svátek nejvýznamější ze všech. Proto je název spojením dvou slov: veliká noc. To je ta noc, kdy vstal Kristus z mrtvých. Anglické Eastern pochází zase z německého slova Ostern, kterým označují Němci svítání.