6 nejmladších dětí, které byly nominovány na Oscara

Eva Vogelová

Letošní udělování Oscarů se nezadržitelně blíží. Přečtěte si o tom, jaké nejmladší děti byly nominovány na tuto cenu a kolik jim v té době bylo.

  1. Justin Henry (Kramerová vs. Kramer, 1979). Justin pochází z USA. Filmovou kariéru si začal budovat v pouhých osmi letech. Na konkurzu bojoval o vedlejší roli do filmu Kramerová vs. Kramer. Nakonec ho vyhrál. Ve snímku si zahrál po boku Dustina Hoffmana a Meryl Streep. Nejenže měl štěstí na herce, ale dokonce svoji dětskou roli ztvárnil tak dobře, že byl za ni nominován na Oscara. Snímek Kramerová vs. Kramer obdržel celkem devět nominací, proměnil jich pět. Bohužel malý herec nevyhrál.
  1. Quvenzhané Wallis (Divoká stvoření jižních krajin, 2012). Quvenzhané pochází také z USA. K herectví se dostala, když jí bylo devět let. Vyhrála konkurz na hlavní roli ve snímku Divoká stvoření jižních krajin. Film byl nominován na čtyři Oscary, z toho jedna nominace patřila právě roztomilé dívence. Nakonec cenu nezískala, ale stala se nejmladší „ženou“, která byla nominována na Oscara za hlavní roli.
  1. Jackie Cooper (Skippy, 1931). Stejně jako předchozí dvě děti pocházel Jackie z USA. Na Oscara byl nominován za hlavní roli ve snímku Skippy. Nebylo to však jeho první působení ve filmu, předtím si zahrál o dva roky dříve v krátkometrážní komedii Boxing Gloves. Do role zlomyslného chlapečka ve snímku Skippy ho dostal jeho strýc Norman Taurog, který film režíroval. Ukázalo se, že dítě má opravdu talent. V té době se stal nejmladším člověkem, který byl nominován na Oscara – bylo mu devět let. Poté se mu herecké role jen hrnuly a v zapomnění rozhodně neupadl. Naposledy si zahrál ve snímku Superman II.: Verze Richarda Donnera. Ve svém životě se chopil i režie. Natočil některé epizody seriálu M.A.S.H.
  1. Tatum O’Neal (Papírový měsíc, 1973). Tatum také pochází z USA. Poprvé si zahrála vedlejší roli po boku svého otce Ryana ve snímku Papírový měsíc, bylo jí deset let. Už tehdy šlo poznat, že pochází z herecké rodiny, protože vžít do své filmové role se jí opravdu bravurně dařilo. Film byl nominován na čtyři Oscary. Získala ho jen malá Tatum. Stala se tak nejmladší herečkou, která obdržela cenu filmové akademie ve své kategorii. Po velkém úspěchu nepověsila kariéru na hřebík a hrála ještě ve spoustě dalších filmů. Naposledy ztvárnila hlavní postavu ve snímku Sweet Lorraine (2015).
  1. Quinn Cummings (Děvče pro zábavu, 1977). Quinn byla malá holčička pocházející z USA. V době nominace jí bylo deset let. Zlatou sošku nakonec nedostala.
  1. Mary Badham (Jako zabít ptáčka, 1962). Když Mary ztvárnila vedlejší roli ve filmu Jako zabít ptáčka, neměla ještě vůbec žádné herecké zkušenosti. To však vůbec nevadilo, protože jí to šlo skvěle. Byla za svůj výkon nominována na Oscara. Bylo jí deset let. Po velkém úspěchu její filmová kariéra bohužel vyhasla.

Témata:, , ,