6 plemen, která se výborně hodí k dětem. A retrívr mezi nimi není!

Pavla Gabrhelíková

Každý pes je osobnost a i z plemene, které má v povaze mírnost, může člověk udělat agresivní šelmu. U těchto šesti plemen by se vám to ale nemělo podařit.

  1. Bernardýn. Plemeno stvořené k tomu, aby pomáhalo lidem. Pokud trváte na velkém psovi, určitě zvažte bernardýna. Je neobyčejně trpělivý, laskavý a zároveň hravý. Představte si tohle všechno a mnohem víc v jednom velkém chlupatém balíku.
  2. Corgi. Mají dost krátké nohy na to, aby byli ve výšce očí malých dětí. Vždy jsou pro každou legraci a zvládnou udržet krok s neutuchající dětskou energií, navíc jsou po všech stránkách nenároční na péči. Ideální rodinní společníci!
  3. Bernský salašnický pes. Pes cvičený k nahánění ovcí je skvělou kombinací hlídače a hravého kamaráda. Vaše děti nespustí z očí a když se někam zautečou, láskyplně je nasměruje zpátky ke zbytku smečky. Mějte ale na paměti, že potřebuje velkou zahradu. A nejlépe plnou dětí.
  4. Kolie. Film o Lasie si autoři tak úplně z prstu nevycucali. Stejně jako berňák, byla původně určená k nahánění dobytku, proto jí nechybí energie a bystrá mysl. K dětem se chová velmi mírně, takže nemusíte mít strach, že jim ukousne nos. Občas však bývá dost plachá k ostatním psům, proto ji od malička poctivě socializujte.
  5. Novofundlandský pes. Ztělesnění psích dětských chůviček. Jejich vzhled sice vzbuzuje respekt (lidé se nejvíc bojí velkých černých psů), ale alespoň si můžete být jistí, že k vám na zahradu nikdo nevleze. Je přiměřeně temperamentní a opatrný. Jsou nejšťastnější, když jsou součástí velké rodiny.
  6. Labrador. Ten tu nemůže chybět. Jeho pohled hned prozradí, že přežije jakýkoliv počet dětí s blaženým úsměvem na tváři. Aby byl ale milý i na procházkách, potřebuje pevnou ruku. Teprve pak budete mít dokonalého člena smečky.