6 tipů, které vám pomohou do prázdnin trochu zhubnout

Eva Vogelová

Blíží se léto a vy toužíte na poslední chvíli alespoň trochu zhubnout? Nechcete však držet přehnané diety a denně se dřít v posilovně? Poradíme vám, jak do prázdnin můžete zhubnout pár kil bez velké námahy.

  1. Zredukujte potraviny, ve kterých je velké množství cukru

Nemusíte držet striktní dietu, stačí, když pozvolna budete vynechávat potraviny, které mají spoustu cukru. Začněte se sladkostmi, apřestaňte si kupovat hlavně čokolády. Po čase uvidíte, že díky vyřazení sladkostí budete vážit zhruba o dva kilogramy méně. Doporučujeme vám, abyste se cukrovinek nevzdávali najednou, ale postupně, jinak budete pociťovat velkou chuť na sladké. Místo čokolád si dejte na svačinu třeba jablko. Dívejte se na obaly jídel, která si kupujete, na nich najdete, kolik daná potravina obsahuje cukru.

  1. Bez snídaně to nejde

Snídaně je nejdůležitější jídlo z celého dne, protože nastartuje váš metabolismus. Můžete si dát ovesné vločky, jogurt, müsli, ale hlavně nesmíte zapomenout na ovoce, které vám dodá nejvíce energie. Ovoce si můžete rozmixovat a vypít. Pokud toužíte ráno po pečivu, zvolte celozrnný chléb. Jíst během dne co nejméně rozhodně není řešení, je potřeba si jen trochu hlídat, co jíte.

  1. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce a zeleninu

Nemusíte vynechávat maso a šunky, ale na svačiny si místo sladkostí dejte ovoce či zeleninu. Ovoce je vhodné jíst ráno, dodá vám energii, která vás ráno nastartuje. Odpoledne zvolte zeleninu. Nejezte z ovoce pouze banány nebo jablka, existují i jiné druhy, které vám dodají potřebné živiny a vitamíny. Doporučujeme vám konzumovat avokádo, které obsahuje různé vitamíny, draslík, magnezium nebo fosfor. Ze zeleniny určitě nezapomínejte na papriku, která je plná vitamínů, vápníku, železa, fosforu a hořčíku. Ovoce a zelenina vás zasytí.

  1. Spánek má vliv na spotřebu jídla

Když člověk přes noc málo spí a během dne nemá možnost se vyspat, chybí mu energie. Tu doplňuje jídlem, protože pociťuje hlad. Lidské tělo, které nemá dostatek odpočinku, si hledá jiné možnosti, jak doplnit energii. Jedna z možností je právě jídlo. Pokud nebudete spát kolem osmi hodin, budete mít častější pocit hladu. Když budete více jíst, těžko zhubnete. Ve spánku se tělo regeneruje, neberte mu ho.

  1. Pracujte se stresem

Dlouhodobý stres člověku vůbec neprospívá. Lidské tělo během něj produkuje hormon kortizol, který podporuje chuť k jídlu. Budete mít potřebu jíst častěji a ve větším množství. Raději si nejprve dejte dohromady svoji psychickou stránku, protože jinak nezhubnete, ani kdybyste drželi všechny diety světa a cvičili jako o závod. Když se dostanete zase do psychické pohody, budete si hlídat, co jíte, a dobře spát, dokážete po nějaké době trochu zhubnout i bez náročného cvičení.

  1. Občas si zacvičte

Bez pohybu zhubnete opravdu jen málo. Nemusíte se mordovat v posilovně několik hodin denně, ale alespoň někdy si zacvičte. Patrně nejlepší sport na hubnutí je běh. Proběhněte se jednou týdně v parku a bude se vám hubnout lépe. Pokud máte k běhání vyloženě odpor, zacvičte si doma.