7 nejbizarnějších alergií, které vás mohou v životě potkat

Lucie Bryndová

Alergie na zvířecí srst, pyly, lepek nebo laktózu dneska už nikoho moc nepřekvapí. Žijeme v době, kdy jsou tyto neduhy již běžnou součástí našeho života. Pořád se o nich mluví a tak máme pocit, že jsou normální. Co ale může překvapit i ostřílené alergiky, jsou některé druhy alergií, o kterých se moc nemluví. Jsou tak bizarní, že si nebudete jisti, zda si z vás neděláme legraci. Tyto alergie skutečně existují!

  1. Alergie na sperma. Ačkoli byste si mohli myslet, že je tato alergie vzácná, opak je pravdou. Nejednu ženu trápí problémy po sexu se svým partnerem, což s sebou přináší kromě nepříjemných pocitů po každém pohlavním styku zejména problémy s otěhotněním.
  2. Alergie na anestetika. Jednou z nejvzácnějších a nejnebezpečnějších alergií je alergie na anestetika. Trpí jí přibližně sto lidí z milionu lidí, kteří anestezii podstoupí. Častěji ženy. Nejzávažnější je poté anafylaktický šok, během kterého může dojít k zástavě dechu.
  3. Alergie na skořici. Dali jste si štrůdl a najednou vás začala silně bolet hlava a měli jste problémy s dýcháním? Pak nemusí jít o migrénu, kterou lidé s alergií často zaměňují, ale o alergii na skořici. Skořice je jedním z nejsilnějších alergenů mezi kořeními a ochucovaly vůbec. Jestliže takové projevy zaznamenáte, dejte si na toto výrazné koření velký pozor.
  4. Alergie na mobil. Zvláště rodiče by mnohdy jistě ocenili, kdyby byly jejich děti alergické na mobil a občas ho odložily. Alergie na mobil jako taková ale neexistuje. Jedná se o alergii na nikl, který se nachází i ve špercích, klíčích nebo příborech. Nikl mohou obsahovat i různě součástky mobilních telefonů, což může u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Ta se projevuje vyrážkou na obličeji nebo rukou.
  5. Alergie na vodu. Na světě existuje několik desítek lidí s touto bizarní alergií. Ačkoli je lidské tělo téměř z 80 % tvořeno vodou, mohou být po jejím kontaktu s kůží někteří lidé citlivější. Pokožka postižených lidí reaguje po styku s vodou otoky, vyrážkou nebo vznikem puchýřů. Lidé se s touto alergií často již narodí.
  6. Alergie na hennu. Největší paradoxem této alergie je, že není v podstatě vidět. Alergie na tento přírodní barvicí prášek je kuriózní právě svou podobou. Reakce na kůži totiž velmi často kopíruje tvar obrazců, které si necháte na dovolené vytetovat jako ozdobu.
  7. Alergie na zimu. Jasně, říkáte si, alergičtí na zimu jsou asi všichni a všichni už chtějí jaro, ale jsou lidé, kteří mají opravdovou alergii na zimu. Jedná se o syndrom Familial Cold Autoinflammatory Syndrome, který se projevuje tak, že tělo při kontaktu se zimou vyloučí více histaminu, to se projeví otoky, červenáním nebo svěděním.